Anti glomerüler bazal membran hastalığının karakteristik özellikleri, tedavi seçenekleri ve yanıtları: çok merkezli çalışma
Characteristics, treatment options, and responses of anti-glomerular basement membrane disease: A multi-center study
  1. Tez No: 846498
  2. Yazar: ECE ÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve amaç Anti glomerüler bazal membran (anti-GBM) hastalığı, tedavisiz kalındığında hızla son dönem böbrek yetmezliğine (SDBY) ilerleyebilen, morbidite ve mortalitesi oldukça yüksek olan nadir görülen otoimmün hastalıktır. Bu çalışma ile anti-GBM hastalarının laboratuvar, histopatolojik karakteristik özellikleri, tedavi seçenekleri ve tedaviye vermiş oldukları yanıtların incelenmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntemler Bu çalışma Türk Nefroloji Derneği Glomerüler Hastalıklar Çalışma Grubu'na (TSN-GOLD) kayıt edilmiş, böbrek biyopsisi veya serolojik ve klinik testlerle anti-GBM hastalığı tanısı almış ve çalışmaya katılan nefroloji kliniğinde tedavi görmüş olan hastalardan oluşmaktadır. Hastaların verileri, hastane kayıtlarından ve elektronik sağlık kayıtlarından toplanmıştır. Hastaların demografik verileri, tanı anında olan laboratuvar ve klinik özellikleri, böbrek biyopsileri, almış oldukları tedaviler ve tedaviye yanıtları incelenmiştir. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 47 hastanın ortalama yaşı 40±18 yıl, erkek cinsiyet oranı %66,0 (n=31) idi. Ortalama laboratuvar değerleri; hemoglobin 9,4 gr/dl, kreatinin 4,71 mg/dl, üre 105 mg/dl, ürik asit 6,4 mg/dl, albümin 3,4 g/dl idi. Piyüri ve hematüri sırasıyla %55,3 ve %89,4 olarak izlendi. Proteinüri seviyeleri ortalama 3560 mg/gün olarak tespit edildi. Alveoler hemoraji (AH) %42,6, kanda anti-GBM antikoru pozitifliği %68,0 hastada mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective Anti-glomerülar basement membrane (Anti-GBM) disease is a rare autoimmune disorder that can rapidly progress to end-stage renal failure (ESRF) if left untreated, with high morbidity and mortality rates. This study aims to investigate the laboratory and histopathological characteristics of anti-GBM patients, treatment options, and their responses to treatment. Patients and methods This study consists of patients registered with the Turkish Society of Nephrology Glomerular Diseases Study Group (TSN-GOLD), who have been diagnosed with anti-GBM disease through kidney biopsy or serological and clinical tests and received treatment at the participating nephrology clinic. The data of these patients were collected from hospital records and electronic health records. The demographic information of patients, laboratory and clinical characteristics at the time of diagnosis, kidney biopsies, the treatments they received, and their responses to treatment were examined. Results The average age of the 47 patients included in the study was 40±18 years, with a male gender ratio of 66.0% (n=31). The mean laboratory values were as follows: hemoglobin 9.4 g/dl, creatinine 4.71 mg/dl, blood urea nitrogen (BUN) level 105 mg/dl, uric acid 6.4 mg/dl, and albumin 3.4 g/dl. Pyuria and hematuria were observed in 55.3% and 89.4% of the cases, respectively. The average proteinuria levels were determined to be 3560 mg/day. Alveolar hemorrhage (AH) was present in 42.6% of the patients, and anti-glomerülar basement membrane (anti-GBM) antibody positivity was present in 68.0% of the cases.