Doğum ağırlığı 4000 gram ve üzeri olan bebeklerin antenatal ve perinatal sonuçlarının değerlendirlmesi
Evaluation of antenatal and perinatal results of babieswith a birth weight of 4000 grams and over
- Tez No: 846505
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVAL ÖZGÜ ERDİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Makrozomi, potansiyel olarak hem anne hem de fetus için sağlığı tehdit eden komplikasyonlarla ilişkili obstetrik bir durumdur. Günümüzde istenmeyen klinik durumlarla ilişkili olan makrozomi ile ilgili bilgiler elde etmeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Eylül 2019 – Ocak 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'nde gerçekleşen 4000 gr ve üzeri doğmuş tüm bebekler ve anneleri incelenmiştir. Araştırmamızda annelerin ek hastalıkları, geçirilmiş cerrahi öyküleri, yaşları, gebelik öyküleri, gebelik takibinde yapılan OGTT, USG sonuçları ile makrozomik doğan bebeklerin kilosu, doğum sekli doğum sonrası komplikasyon gelişip gelişmediği gibi bilgiler retrospektif olarak toplanmıştır. İstatistiksel analiz için Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22.0) programı kullanıldı. Verilerin tanımlayıcı istatistiklerinde sayısal değişkenler ortalama, standart sapma, medyan, kategorik değişkenler, frekans ve oran değerleri kullanılmıştır. Değişkenlerin dağılımı Kolmogrov Simirnov test ile ölçüldü. Nicel verilerin analizinde Mann-Whitney ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Nitel verilerin analizinde ki-kare test, ki-kare test koşulları sağlanamadığında Fischer test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Macrosomia is an obstetric condition associated with potentially health- threatening complications for both mother and fetus. We aimed to obtain information about macrosomia, which is currently associated with undesirable clinical conditions. Materials and Methods: In our study, all babies born weigthing 4000 grams and above and their mothers at Ankara Bilkent City Hospital Gynecology Clinic between September 2019 – January 2023 were examined. In our study, information such as mothers' comorbidities, previous surgical history, age, pregnancy history, OGTT and USG results performed during pregnancy follow-up, weight of macrosomic babies, birth type, whether any complications developed after birth were collected retrospectively. Statistical Package for Social Sciences (SPSS 22.0) program was used for statistical analysis. For numerical variables mean, standard deviation, median values; for categorical variables frequency and ratio values were used in the descriptive statistics of the data. The distribution of variables was measured with the Kolmogrov Simirnov test. Mann-Whitney and Kruskal Wallis tests were used to analyze quantitative data. Chi-square test was used in the analysis of qualitative data, and Fischer test was used when Chi-square test conditions were not met.