Bir üniversite hastanesinde çalışan araştırma görevlisi doktorlarda beslenme alışkanlıkları, diyet uygulama ve takviye kullanma durumunun incelenmesi
An investigation of the nutritional habits, dietary practices and supplement use of research assistant doctors working in a university hospital
  1. Tez No: 846508
  2. Yazar: IŞIL ARIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU KORKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Giriş ve Amaç: Sağlıklı beslenme, kronik hastalıkları önlemek için oldukça önemlidir. Hekimlik topluma rol model olan bir meslektir. Hekimlerin beslenme alışkanlıkları, diyet yapma ve takviye kullanma durumunu inceleyen çalışmamızda, hekimlerin sağlıklı beslenme konusunda bilgi ve tutumları sorgulanarak, hekim ve toplum sağlığına katkı sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmamız yüz yüze, katılımcıların onamları alınarak ve anket formları uygulanarak yapılmıştır. Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastaneleri'nde Temel, Dahili ve Cerrahi branşlarda görev yapan 326 Araştırma Görevlisi hekime Kasım-Aralık 2023 tarihlerinde ülkemizin beslenme alışkanlıklarına yönelik olarak hazırlanan sosyodemografik özellikler ve beslenme alışkanlıkları, diyet yapma ve takviye kullanımı ile ilgili sorular ve ardından Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBİTÖ) uygulanmıştır. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizleri için International Business Machines Statistical Package for the Social Sciences(IBM SPSS) Statistics 21.0 Windows, Version 21.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Healthy nutrition is crucial in preventing chronic diseases. The medical profession serves as a role model for the community. In our study examining the dietary habits, adherence to diets, and supplement usage of physicians, we aim to inquire about the knowledge and attitudes of physicians regarding healthy nutrition. The purpose of our study is to contribute to the health of both physicians and the community by shedding light on the dietary practices of physicians in the context of healthy nutrition. Materials and Methods: Our descriptive and cross-sectional study was conducted in person, with the consent of the participants, through the administration of survey forms. A total of 326 Research Assistants working in the Basic, Internal, and Surgical branches of Erciyes University Faculty of Medicine Hospitals were included in the study. The data collection took place in November-December 2023 and involved sociodemographic characteristics, dietary habits, questions related to dieting and supplement usage, and the application of the Turkish version of the Healthy Nutrition Attitude Scale (HNAS), for which validity and reliability studies were conducted regarding the eating habits of the country. Statistical analysis of the findings obtained in the study was performed using the International Business Machines Statistical Package for the Social Sciences (IBM SPSS) Statistics 21.0 Windows, Version 21.0 program.