Ardahan ve Artvin izole bölgesinde yetiştirilen Kafkas arı ırkının (Apis mellifere caucasica) morfometrik özellikleri
Morphometric characteristics of the caucasian bee breed (Apis mellifere caucasica) raised in the isolated region of Ardahan and Artvin
- Tez No: 846516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ÖNK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Ardahan ve Artvin izole bölgesinde yetiştirilen kafkas arı ırkının (apis mellifere caucasica) morfometrik özellikleri (Apis mellifere caucasica) morfometrik özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Belirlenen 48 odaktaki her bir işletmeden tesadüfi olarak ve her arılıktaki 5 adet kovandan ve her bir kovandan 15 adet genç işçi arı örneği alınarak, bal arısına ait 41 morfolojik karakterin biyometrik ölçümü yapılmıştır. Ardahan ve Artvin illeri arasında incelenen özelliklerden; metatarsus uzunluğu (MU), metatarsus genişliği (MG), Kubital a damar uzunluğu, kubital b damar uzunluğu, O26 (Kanat Açısı 11), altıncı sternit uzunluğu (S6U) ve üçüncü tergit rengi (T3R) özellkler bakımından istatistiksel olarak farklılıklar tespit edilmemiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the morphometric characteristics of the Caucasian bee race (Apis mellifere caucasica) raised in the isolated region of Ardahan and Artvin. Biometric measurements of 41 morphological characters of honeybees were measured by randomly taking 15 young worker bee samples from 5 hives in each apiary and 15 young worker bees from each farm in the 48 determined areas. Among the features examined between Ardahan and Artvin provinces; no statistical differences were detected in terms of metatarsus length (MU), metatarsus width (MG), Cubital a vessel length, cubital b vessel length, O26 (Wing Angle 11), sixth sternite length (S6U) and third tergite color (T3R) (P>0.05). Statistically significant differences were detected in terms of all other examined features (P0.05).