İlhanlı Devleti'nin iktisadî hayatı
Economic life of Ilkhanid State
- Tez No: 846522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 420
Özet
Büyük Moğol İmparatorluğu'nun bir şube devleti olarak kurulan İlhanlı Devleti'nin kurulduğu sahaya daha önce hükmeden devletler köklü bir kültür bırakmışlardır. Dolayısıyla bölgede yüzyıllar boyunca oluşturulmuş olan idari ve iktisadî sistem İran Moğollarına hızlı bir şekilde tesir etmiştir. Devletin İran gibi kadim bir coğrafyada kurulmuş olması geleneksel Moğol kültürünün Fars kültürü ile harmanlanarak değişime uğramasını sağlamıştır. Genel olarak askeri ve siyasi alan üzerinde yoğunlaşan İlhanlı Devleti üzerine yapılan çalışmaları iktisadi konularda yapılan çalışmalar takip ettiyse de devletin iktisadi hayatı tam anlamıyla aydınlatılamamıştır. İlhanlı Devleti'nin Hülagû Han'dan Ebu Sa'id Han döneminin sonuna kadarki tarihsel süreci devletin mali sistemi kurumları, memurları ve politikaları merkezde tutularak bu sistemi besleyen unsurlarla beraber hazırlanan bu tez çalışmasında aktarılmıştır. Çalışmada İlhanlı Devleti'nin iktisadî gelişimi ve değişimlerini vuku bulan siyasi ve askeri olaylar anlatmamıza yardım etmiştir. Bu sebeple iktidarın politikaları ve bu politikaları uygulamada görevlendirdiği siyasi ve iktisadi aktörler de çalışmaya yön veren unsurlardan olmuştur. Tez, İlhanlı hanlarının iktidar dönemlerindeki siyasî ilişkilerinin iktisadî yansımaları, devletin ekonomik politikaları, maliye teşkilatı ve bu teşkilatla ilişkili kurumları, memurları, tarım, hayvancılık, zanaat ve ticarî hayatları, devletin uluslararası ticaretteki rolü, dünya ticaret yolları üzerindeki konumu gibi devletlerin iktisadî hayatlarına ışık tutan verilerin ana kaynaklara başvurarak tespit edilmesi neticesinde yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Established as a branch state of the Great Mongol Empire, the Ilkhanid Empire was founded in a region where the previous rulers had left a deep-rooted culture. Therefore, the administrative and economic system that had been established in the region for centuries quickly influenced the Iranian Mongols. The fact that the state was established in an ancient geography such as Iran enabled the traditional Mongol culture to blend with Persian culture and undergo change. Although the studies on the Ilkhanid State, which generally focused on the military and political fields, were followed by studies on economic issues, the economic life of the state could not be fully illuminated. The historical process of the Ilkhanid State from Hulagû Khan to the end of the reign of Abu Sa'id Khan is presented in this thesis, which is prepared by keeping the financial system, institutions, officials and policies of the state at the center, together with the elements that feed this system. In this study, the political and military events that took place in the Ilkhanid State helped us to explain the economic development and changes. For this reason, the policies of the government and the political and economic actors assigned to implement these policies were also among the elements that guided the study. The thesis was written as a result of determining the data shedding light on the economic life of the states such as the economic reflections of the political relations of the Ilkhanid khans during their period of power, the economic policies of the state, the state's economic policies, the financial organization and the institutions related to this organization, its officials, agriculture, animal husbandry, crafts and commercial life, the role of the state in international trade, and its position on the world trade routes by referring to the main sources.