I. Sahib Giray Han ve dönemi
Sahib Giray Khan I and his period
- Tez No: 846527
- Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM KAÇAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Ülkemizde, 1500-1550 yılları arasında ömür sürmüş I. Sahib Giray Han'ın hayatı ve dönemi, Türk kaynaklarının yetersiz kalması nedeniyle detaylı incelenememiş, yapılan çalışmalar da mevcut Türkçe kaynakların tekrarından ileri gidememiştir. Bu tez, kadim Türk yurdu Kırım'da kurulan Türk Devletleri'nden biri olan Kırım Hanlığı'na altın çağını yaşatan I. Sahib Giray Han'ın gençliğinde, Kazan Hanlığı yaptığı esnada, Saadet Giray Han ve İslam Giray arasındaki iç savaş yıllarında, Osmanlı Devleti'ndeki günlerinde ve Kırım Hanlığı icra ettiği dönemde yaşadığı siyasî, askerî ve sosyal olayları, neden sonuç ilişkisiyle incelemektedir. Çalışmada Türk, Litvan, Leh, Rus kaynakları eş zamanlı olarak mukayeseli bir şekilde kullanılmıştır. Bölge oldukça karmaşık bir yapıdadır ve neredeyse tüm siyasî olaylar birbirleri ile bağlantılıdır. Bu yüzden konunun daha rahat anlaşılabilmesi adına bölge tarihi ve orada varlık gösteren devletlerin tarihi de anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, the life and period of Sahib Giray Khan I, who lived between 1500- 1550, could not be examined in detail due to the insufficiency of Turkic sources, and the studies conducted could not go beyond the repetition of existing Turkish sources. This thesis examines the political, military and social events of Sahib Giray Khan I, who gave the Crimean Khanate, one of the Turkish states established in the ancient Turkic homeland of Crimea, its golden age; in his youth, during his Khanate of Kazan, during the civil war years between Saadet Giray Khan and Islam Giray, during his days in the Ottoman State, and during his period as the Crimean Khanate, with a cause and effect relationship. Turkic, Lithuanian, Polish and Russian sources are used simultaneously in a comparative manner. The region is quite complex and almost all political events are interconnected. Therefore, in order to make the subject easier to understand, the history of the region and the history of the states that existed there are also explained