Görünür ışık kamerası ile mikrodolaşımın değerlendirilmesi
Evaluation of microcirculation using visible light camera
- Tez No: 846529
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Physiology, Medical Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında klinikteki mikrodolaşım düzeyinde doku oksijenizasyonu değerlendirme ihtiyacını gidermek amacıyla yeni bir yöntem ve algoritma geliştirilmiş, in vitro deneyler ile kalibrasyon ve validasyon basamakları tamamlandıktan sonra in vivo deneyler 2 aşamalı olarak planlanmıştır. Geliştirdiğimiz görünür ışık altında mikrodolaşım değerlendirmesi yapan yöntem; klinikte rutin olarak kullanılan diğer cihazlarla ilişkili sonuçlar verirken diğer cihazların analiz edemediği mikrodolaşım düzeyindeki sonuçları sunmuştur. Invaziv olmayan ve cep telefonları aracılığıyla kolay kullanılabilen sistemimizle yaptığımız klinik deneyler ile karışık cerrahi hastalarında derinin farklı bölgelerde farklı oksijenizasyon karakterleri sergilediği gösterilmiştir. Bu sonuç organ düzeyinde mikrodolaşım değerlendirmesinin önemini vurgularken kafa derisinin serebral dokuyu temsil edip edemediği sorusunu gündeme getirmiştir ve klinik deneylerin 2. Basamak çalışmalarında hem kafa derisinin serebral doku temsiliyeti ele alınmış hemde farklı anestezi yöntemleri olan total intravenöz anestezi ve inhalasyon anestezilerinin deri mikrodolaşımı üzerine etkileri incelenmiştir. Sonuç olarak kafa derisi dokusunun sağ ve sol hemisfer serebral doku oksijenizasyonlarını yansıtıyor olabileceği düşünülmüş ve geliştirdiğimiz mikrodolaşım görüntüleme sisteminin kliniğin kullanıma sunulması amacıyla yeni çalışmalar için zemin oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new method have developed to address the need for evaluating tissue oxygenation at the microcirculation level in clinical settings. After completing calibrationvalidation steps with in vitro experiments, in vivo experiments have planned in two stages. The method we developed for microcirculation assessment under visible light has provided results associated with routine clinical devices while presenting results at the microcirculation level that other devices cannot analyze. Our non-invasive system, which can be easily used through mobile phones, has been utilized in clinical experiments, demonstrating different oxygenation characteristics in various regions of the skin in mixed surgical patients. While emphasizing the importance of microcirculation at the organ level, these results have raised the question of whether the head skin tissue can represent cerebral tissue. In the second part, the representation of head tissue for cerebral tissue oxygenation and the effects of different anesthesia methods on skin microcirculation have investigated. As a result, it is considered that head skin tissue may serve as a reflector of cerebral tissue. The developed microcirculation imaging system has laid the groundwork for new studies aimed at introducing it into clinical use.