Development and application of a novel colorimetric blood calcium measurement method
Yeni bir kolorimetrik kan kalsiyum ölçüm yönteminin geliştirilmesi ve uygulanması
  1. Tez No: 895989
  2. Yazar: AMAD BADAL YOUNIS YOUNIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
o-Cresol Ftalein Komplekson (CPC) yöntemini kullanan, kolorimetri kullanarak serumdaki kalsiyumun ölçülmesine yönelik yeni bir yaklaşım ortaya kondu. Bu yöntem, geleneksel ultraviyole-görünür (UV-Vis) spektrometrisinin yerini, daha basit ve uygun maliyetli akıllı telefon tabanlı kolorimetrik dijital görüntü tekniğiyle değiştirmektedir. Bu yöntem için belirlenen optimal koşullar arasında yeşil renk modelinin en etkili olarak kullanılması, görüntüleme kamerası ile örnek çözelti arasında 25 cm mesafenin korunması ve ışık kaynağının örnek çözeltilerden 3 cm uzağa konumlandırılması yer almaktadır. Optimum koşullar altında tayin katsayısı, 20 mg/dL'ye kadar doğrusal dinamik aralığında 0,9917 idi. Yöntemin kesinliği, yüzde bağıl standart sapmaya dayalı olarak %5'in altındaydı. Tespit sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) sırasıyla 0,46 mg/dL ve 1,56 mg/dL olarak belirlendi; bu değerler serumdaki kalsiyum seviyelerini ölçmek için yeterlidir. Yöntemin doğruluğu, UV-Vis yöntemi kullanılarak yapılan bağımsız bir deneyle doğrulandı. İki yöntem önerilen yaklaşımın güvenilirliğini vurgulayan güçlü istatistiksel uyum gösterdi.
Özet (Çeviri)
A new approach for measuring calcium in serum using colorimetry is introduced, which utilizes the o-Cresol Phthalein Complexone (CPC) method. This method replaces traditional ultraviolet-visible (UV-Vis) spectrometry with a more straightforward and cost-effective smartphone-based digital image colorimetric technique. The optimal conditions determined for this method include using the green color model as the most effective, maintaining a distance of 25 cm between the detection camera and the sample solution, and positioning the light source 3 cm from the sample solutions. Under the optimum conditions, the coefficient of determination was 0.9917 within a linear dynamic range up to 20 mg /dL. The precision of the method based on the percent relative standard deviation was below 5%. The detection limit (LOD) and quantitation limit (LOQ) were determined to be 0.46 mg/dL and 1.56 mg/dL, respectively, which are adequate for measuring calcium levels in serum. The method's accuracy was confirmed through validation with an independent experiment using a UV-Vis method. The two methods demonstrated strong statistical agreement, underscoring the reliability of the proposed approach.