Re-visiting gecekondu: Between habitat and habiting; learning from informal architecture and its subject since the 1960s
Gecekonduyu yeniden ziyaret: Habitat ve habiting arasında; 1960'lardan bu yana enformal mimarlık ve öznesinden öğrenilenler
  1. Tez No: 846532
  2. Yazar: ALP FAHRİ ARDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Ulusal ekonomilerin işleyişi, küresel kapitalizmin etkisiyle bir metalaşma süreci içerisinde bulunuyor. Kentsel alan da dahil olmak üzere, kolektif yaşamın hayati elemanlarının kullanım değeri, değişim değeri mecraları tarafından tüketim vb. odaklı amaçlarla baskılanmış durumda. Lefebvre, bu gerilimi tarif etmek için kullandığı habitat ve habiting kavramları ile, değişim değeri odaklı sosyal hayatta ortaya çıkan kusurlara dikkat çekiyor. Günümüzün yaşam alanı olan habitat, kentsel alanlarda uygulanan homojenleştirici ve kâr amaçlı politikaların bir ürünü olarak konumlanıyor. Kapitalist ilişkiler habitat oluşumunu kontrol ettiği için, aynı zamanda gündelik hayatın yeniden üretimi üzerinde de egemenlik sahibi oluyorlar. Habitat, insanların kentsel mekanı yeniden üretme süreçlerine katılma haklarını, bir diğer deyişle kent haklarını kısıtlıyor. Günümüz mimari üretimlerinin önemli bir kısmı kullanıcılarının günlük yaşam kalitesini artırmaya değil, yatırım amaçlı kullanılacak bir meta oluşturmaya hizmet ediyor. Bu durum, habitat oluşum süreçlerine katkıda bulunan mimarları, mülke dayalı spekülatif finansal sistemin bir parçası haline getiriyor. Bu çerçevede gecekondu, kapitalist mülkiyet ilişkileri ile çelişen ve müşterekleşme pratiklerine dayalı enformal bir üretim biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıları, kendi günlük yaşamlarının yegane üreticileri olduğu, ayrıca katılım ve dayanışma gecekondulaşma süreçlerinde hayati bir rol oynadığı için gecekondu potansiyel bir habiting biçimi olarak tanımlanıyor. Bir diğer yandan, günümüz mimarlık pratiği, habiting oluşumunda, kolektif yaşamın bir çok açıdan faydalanabileceği değerler barındırıyor. Bu araştırma, gecekonduyu ve gecekondunun kolektif üretim mekanizmalarını 1960'lı yıllardan bu yana Türkiye bağlamında örnekler ile incelerken katılımcılığı mimarlık pratiğinin; mimar özneyi ise bahsedilen pratiğin habitat yerine habiting üreten bir parçası olarak yeniden konumlandırmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
The undertaking of national economies is in the process of commodification by global capitalism. Within this trajectory, the use-value of the vital elements of collective life, including the urban space, is overwhelmed by the faculties of exchange-value. This results in defects in domestic social life, which is addressed in the distinction of Lefebvre between the concepts of habiting and habitat. Dwelling spaces of today, habitats, are the products of homogenizing profit-based policies that are implemented in urban spaces. Capitalist relations control the formation of habitats, and also the reproduction of ongoing daily life. Habitats restrict the right of people to participate in reproduction processes, which is the right to the city, and they serve as a commodity to be used as an investment tool. This positions the architects, the producers of habitats, as a part of the speculative financial system of properties. In this framework, gecekondu emerges as an informal construction form that potentially performs habiting practices, since its dwellers are the producers of their daily life. In its production processes, participation, as well as solidarity, appears to be a vital feature that it would rather give ways to habiting. Also, the architectural profession still has merits that collective life of habiting can benefit from in many ways. While examining gecekondu and its faculties of collective production with respect to examples in Turkish cities from the 1960s onwards, this research aims to re-locate participation as part of architectural practice; and the architect-subject as part of said practice that would produce habitings rather than habitats.