Ektopik gebelikte medikal tedavinin başarısız olup cerrahi tedavi gerektiren faktörlerin incelenmesi
Investigation of the factors that make medical treatment failure and require surgical treatment in ectopic pregnancy
  1. Tez No: 846548
  2. Yazar: SONGÜL KARAASLAN YARŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESENGÜL TÜRKYILMAZ ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Ektopik gebelikte metotreksat tedavisinin başarısızlığını predikte eden faktörlerin saptanması. Bu çalışmada amacımız metotreksat uygulanan hastalarda tedavi başarısını öngören ve tedaviyi yönlendiren faktörleri saptamaktır. MATERYAL-METOD: Çalışmada yer alan sürekli değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu grafiksel olarak ve Shapiro-Wilks testi ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlerin hiçbirinin normal dağılıma uymadıkları belirlendi. Cerrahiye giden -Kontrol gruplamasına göre yaş, BMI, gravide, parite, Endometrial Kalınlık, kitle boyutu, Nötrofil/Lenfosit değerlerinin karşılaştırılmasında Mann- Whitney U testi kullanıldı. Beta HCG değerlerinin ölçüm zamanlarında (1. Gün, 4.Gün, 7.Gün) karşılaştırılmasında Bağımlı örneklem Friedman's testi kullanıldı. İkili karşılaştırmalarda bonferroni düzeltmesi yapılarak analiz sonuçları verilmiştir. Cerrahiye gitme durumu ile ilişkili potansiyel risk faktörleri çok değişkenli lojistik regresyon analizleri ile incelendi. Sonuçlar Odds oranı (Exp(B)) ve % 95 güven aralığı olarak verildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) ve MS-Excel 2007 programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: Identification of characteristics that indicate methotrexate treatment failure in ectopic pregnancy. Determining the treatment-directing factors and predicting treatment efficacy in patients undergoing methotrexate is the objective of this research. Material and Method: The suitability of the continuous variables in the study to normal distribution was evaluated graphically and with the Shapiro-Wilks test. It was found that none of the continuous variables had a normal distribution. Mann-Whitney U test was performed to compare the surgical and control groups in terms of age, BMI, gravida, parity, endometrial thickness, mass size, and Neutrophil/Lymphocyte values. Dependent sample Friedman's test was used to compare beta HCG values at measurement times (Day 1, Day 4, Day 7). Analysis results are given by making Bonferroni correction in pairwise comparisons. Multivariate logistic regression analysis were used to investigate potential risk factors related with the necessity for additional surgery. Results are given as Odds ratio (Exp(B)) and 95% confidence interval. IBM SPSS Statistics 21.0 (IBM Corp. Released 2012. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0. Armonk, NY: IBM Corp.) and MS-Excel 2007 programs were used for statistical analyzes and calculations.