Koroner bypass ameliyatından sonra göğüs tüpünün çıkartılması sırasında ağrının azaltılmasında nefes alma ve gevşeme egzersizlerinin etkisi
The effect of breathing and relaxation exercises on the reduction of pain during removal of the chest tube after coronary bypass surgery
- Tez No: 846549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu araştırmada, koroner bypass ameliyatı sonrası göğüs tüpünün çıkarılması sırasında ağrının azaltılmasında nefes alma ve gevşeme egzersizlerinin etkisini araştıran çalışmaların meta analiz yöntemi ile incelenmesi amaçlandı. Eylül 2023'e kadar olan tüm araştırmalar incelendi. Bu araştırmada, koroner bypass ameliyatı sonrası göğüs tüpünün çıkarılması sırasında ağrının azaltılmasında nefes alma ve gevşeme egzersizlerinin etkisini araştıran çalışmaların meta analiz yöntemi ile incelenmesi amaçlandı. Eylül 2023 tarihine kadar yayınlanan çalışmaları belirlemek için dokuz elektronik veri tabanı arandı. Tarama sonucunda altı randomize kontrollü araştırma analize dahil edildi. Dahil edilen makaleler, iki bağımsız değerlendirici tarafından ayrı ayrı ve sonra birlikte çalışmaların metodolojik kalitesi Cochrane yanlılık riski aracı (RoB 2) ile değerlendirildi. Cochrane Handbook of Systematic Reviews of Interventions tavsiyesinde girişim ve kontrol grubu ağrı ölçüm ortalamaları, standart sapma değerleri ve örneklem sayıları etki büyüklüğünü tablolamak ve hesaplamak için Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software version 3 programına girilerek meta-analizler yapıldı. Çalışmalar arasındaki heterojenliği değerlendirmek için Ki-kare istatistiği ve I2 istatistiği kullanıldı. Nefes alma gevşeme egzersizlerinin göğüs tüpü çıkarılması sonrasında ağrı yoğunluğunu etkili bir şekilde azaltabildiğini ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the studies investigating the effect of breathing and relaxation exercises on reducing pain during chest tube removal after coronary bypass surgery by meta-analysis method. All research up to September 2023 was examined. In this study, it was aimed to examine the studies investigating the effect of breathing and relaxation exercises on reducing pain during chest tube removal after coronary bypass surgery by meta-analysis method. September 2023, nine electronic databases were searched to identify the published studies until Dec. As a result of the screening, six randomized controlled trials were included in the analysis. The included articles were evaluated by two independent evaluators separately and then together with the methodological quality of the studies using the Cochrane risk of bias tool (RoB 2). In the recommendation of the Cochrane Handbook of Systematic Reviews of Interventions, the mean pain measurement of the intervention and control group, the standard deviation is not.