Renal solid kitlelerin bilgisayarlı tomografide histogram analizi ile değerlendirilmesi
Assessment of renal solid masses with histogram analysis in computerized tomography imaging
- Tez No: 846556
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı renal solid lezyonların tanısında ve ayrımında bilgisayarlı tomografi histogram analizinin (BTHA) rolünü araştırmaktır. Çalışmaya yerel etik kurul onayı alındıktan sonra Ocak 2010-Ocak 2021 tarihleri arasında, hastanemizde kontrastlı batın BT çekimi bulunan ve yapılan değerlendirmede böbrekte yer kaplayan solid lezyonu bulunan 125 olgu dahil edilmiştir. Dahil edilen olgular iş istasyonu üzerinde değerlendirildi. Primer lezyonun değerlendirilmesinde kistik komponentler, nekroz alanları, kalsifikasyon ve kitle içi büyük besleyici damarlar dahil edilmedi. Histogram analizi için ilgi alanı, el ile çizim aracı kullanılarak yağ ve kistik komponentin en az olduğu solid kesime yerleştirildi. İlgi alanı içerisindeki her pikselin HU değeri XML (eXtensible Markum Language) dosya formatı olarak aktarıldı. MATLAB versiyon 2009b yazılımı (MATrix LABoratory, Mathworks Inc, ABD) kullanılarak XML dosyaları üzerinden histogram analizi hesaplandı. Histogram analizinde dahil edilen parametreler; piksel, mean, standart deviasyon, minimum, maksimum, varyans, entropi, size %L, size %U, size %M, kurtozis, skewness, uniformity, percent01, percent03, percent05, percent10, percent25, percent75, percent90, percent95, percent 97 ve percent99'dur. Normal dağılım gösteren veriler Student T ve ANOVA ile normal dağılım göstermeyen veriler ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile karşılaştırıldı. Verilerin normal dağılım uygunluğu ''Kolmogorov-Smirov Testi'' ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study is to investigate the role of computed tomography histogram analysis (CTHA) in the diagnosis and differentiation of renal solid lesions. After the approval of the local ethics committee, 125 lesions were included, who underwent a contrast-enhanced abdominal CT in our hospital between January 2010 and January 2021.The included cases were evaluated on the workstation. In the evaluation of the primary lesion, cystic components, areas of necrosis, calcification and large feding vessels within mass were not included. For histogram analysis, the region of interest was placed on the solid segment with the least amount of fat and cystic component using the manuel drawing tool. The HU value of each pixel within the area of interest was exported to an XML (eXtensible Markum Language) file. In histogram analysis, piksel, mean, standart deviation, minimum, median, maximum, variance, entropy, size %L, size %U, size %M, kurtosis, skewness, uniformity, percent01, percent03, percent05, percent10, percent25, percent75, percent90, percent95, percent 97 and percent99 parameters were examined. Normally distributed data were compared with Student T and ANOVA, and non-normally distributed data were compared with Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. The normal distribution suitability of the data was evaluated with the“Kolmogorov-Smirov Test”. P value of