Kredi genişlemesinin ekonomik büyümeye etkisi: Türk imalatsanayi üzerine bir uygulama
The impact of credit expansion on economic growth: An application on Turkish manufacturing sector
  1. Tez No: 846561
  2. Yazar: BATUHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Literatürde, finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerine etkisini inceleyen çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Fakat, inceleme dönemi kullanılan veri ve ele alınan örnekleme göre farklı sonuçların elde edilmesi nedeniyle finansal gelişme-ekonomik büyüme ilişkisi tartışmalı alanlardan birisi olmuştur. Bu çalışmada, finansal gelişme- ekonomik büyüme literatürü çerçevesinde ele alınan kredi genişlemesinin büyümeye etkisi Türk imalat sanayi özelinde incelenmiştir. Türkiye'de imalat sanayine verilen sektörel kredilerinin panel veri analizi çerçevesinde büyümeye etkisini analiz eden çalışmaların sayısı çok azdır. Alt sektörleri de dahil eden çalışmaya birkaç istisna dışında rastlanılmaması nedeniyle çalışmanın literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir. 2010-2019 dönemi için aylık verilerin kullanıldığı çalışmada, Türk imalat sanayinde kredi genişlemesinin büyümeye etkisi imalat sanayinin de bir alt sektör olarak dahil edilmesiyle, panel veri analizi ( panel birim kök, panel eşbütünleşme, nedensellik, panel regresyon, panel VAR, panel hata düzeltme) çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda, sektörel sanayi üretim endeksi büyümenin göstergesi olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişken olarak sektörel krediler yanında, kapasite kullanım oranı ve ihracat endeksi (kontrol değişkeni) faiz ve kur (makro değişken) modele dahil edilmiştir. Çalışma sonucunda alt sektör bazında değişmekle birlikte genel olarak kısa ve uzun dönemde arz yönlü görüşü destekleyen bulgulara ulaşıldığı söylenebilir. Çalışmada ayrıca faiz ve kurlara en duyarlı alt sektörler belirlenmiş ve politika önerilerinde bulunulmuştur. Bununla birlikte, ihracata yönelik üretim yapan imalat alt sektörlerindeki kredi genişlemesinin büyümeyi pozitif etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many studies, examining the impact of financial development on economic growth in the literature. But, the relationship between financial development and economic growth has been one of the controversial study fields as different results were obtained according to the review period, the data and sample used. In this study, the impact of credit growth on economic growth has been handled in the context of financial development- growth nexus, and we conducted a study considering the Turkish manufacturing sector. There are very few studies, using panel data, and analyzing the effect of sectoral credit on growth in our country. Moreover, except for a few studies including sub-sectors, no other papers have examined this field, so it is considered that this study will contribute to the literature. Using monthly data of 2010-2019, this study aims to investigate the effect of the credit expansion on growth in the Turkish manufacturing sector, in the context of panel data analysis (panel unit root, panel cointegration, causality, panel regression panel VAR, vector eror correction). In this regard, the sectoral industrial production index has been determined as an indicator of growth and used as a dependent variable. On the other hand, besides sectoral loans, capacity utilization rate and export index (as control variables); interest and exchange rate (as macro variables) have been included in the regression models. The results of empirical evidence support the supply-leading hypothesis in the short and long term in general, but the result changes according to the sub-sectors. Besides, in this study, the most vulnerable sub-sectors to interest and exchange rate have been identified, and supposed political implications. Additionally, it has been concluded that the credit expansion in the manufacturing sub-sectors producing for export has a positive effect on growth.