Kardiyopulmoner resüsitasyon sırasında aile üyelerinin alanda müdahaleye tanık olması konusunda toplumun bilgi düzeyi ve görüşlerinin değerlendirilmesi: Prospektif, kesitsel anket çalışması
Evaluation of community knowledge and perspectives on family members' presence during cardiopulmonary resuscitation
- Tez No: 846592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALP ŞENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç; Tanıklı KPR ile ilgili toplumun ve hastane bekleme salonunda bulunan hasta yakınlarının bilgi düzeylerini ölçmek, önyargılarını tespit etmek ve ülkemizde uygulanmayan bu yaklaşımı tartışmak amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot; Çalışmaya Ankara Bilkent Şehir Hastanesi 1 Nolu Etik Kurulu 24.05.2023 tarihli, E1-23-3630 sayılı onayı alındıktan sonra başlanmıştır. Prospektif, kesitsel bir anket çalışması olup Araş. Gör. Dr. Çağrı Ay'ın tez çalışması kapsamında yapılmıştır. Anketimizde toplam 18 soru bulunmaktadır. Bu soruların ilk 5'i demografik ve eğitim durumu ile ilgili özellikleri sorgulamaktadır. Kalan 13 soru KPR sırasında aile üyelerinin alanda müdahaleye tanık olması hakkında toplumun bilgi düzeyi ve görüşleri ile ilgili sorulardır. Çalışmadaki hastalar 1.grup kırmızı alan bekleme salonundaki hasta yakınları, 2.grup yeşil alan bekleme salonundaki hasta yakınları ve 3.grup alışveriş merkezi müşterileri olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Yaş aralığı 18 yaş üstü ve her iki cinsiyetten kişiler dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation of Community Knowledge and Perspectives on Family Members' Presence During Cardiopulmonary Resuscitation Objective: The aim of this study is to measure the knowledge levels of the community and the relatives of patients in hospital waiting rooms regarding Witnessed Cardiopulmonary Resuscitation (CPR), identify any biases, and discuss the application of this approach, which is not currently practiced in our country. Material and Methods: The study, approved by the Ankara Bilkent City Hospital Ethics Committee with the approval number E1-23-3630 on May 24, 2023, is a prospective, cross-sectional survey conducted as part of Research Assistant Dr. Çağrı Ay's thesis. The survey consists of a total of 18 questions. The first 5 questions inquire about demographic information. The remaining 13 questions address the community's knowledge and opinions about family members witnessing intervention during CPR. The study includes a total of 1505 participants divided into 3 groups methodologically: the emergency department's red zone waiting room (n=100), the green zone waiting room (n=100), and customers of a shopping mall in the city center (n=1305). Participants are aged 18 and above, and both genders are included. Statistical analysis was performed using SPSS for Windows 20.0 package program, and a p-value < 0.05 was considered statistically significant. Results; When the survey responses were analyzed, it was observed that Group 2 generally provided more negative answers to the survey questions. The study revealed that, overall, males expressed a greater willingness than females to witness CPR. As the level of education increased, individuals were found to be more inclined to witness intervention in the field. Those with first aid training were more likely to answer 'yes' to the question“Have you been present when chest compressions were performed on a person in cardiac arrest?”During chest compressions on a patient in cardiac arrest, is the presence of family members in the area appropriate in terms of patient privacy? Primary school graduates were most likely to answer 'yes' to this question.