Meme kanseri cerrahisi sonrası plıssıt modele dayalı cinsel danışmanlık: Metaanaliz çalışması
Sexual counseling based on the plissit model after breast cancer surgery: A meta-analysis study
- Tez No: 846595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL TAYLAN, PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu metaanaliz çalışmasının amacı, PLISSIT model temelli cinsel eğitim programlarının meme kanserli kadınların cinsel yaşamları üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Meta-analiz çalışması, Cochrane El Kitabı ve Sistematik İncelemeler ve Metaanaliz için Tercih Edilen Raporlama Öğeleri (PRISMA) kılavuzlarına uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Ekim 2023 tarihine kadar yayınlanan çalışmaları belirlemek için on elektronik veri tabanı (Pub med, Complementary Index, MEDLINE, Academic Search Ultimate, CINAHL Complete, OpenAIRE, Directory of Open Access Journals, Supplemental Index, Science Direct). Tarama sonucunda altı araştırma analize dahil edildi. Dahil edilen makaleler, iki bağımsız değerlendirici tarafından incelenmiş olup, çalışmaların metodolojik kalitesi Cochrane yanlılık riski aracı (RoB 2 ve RoB 1) ile çalışmaların metodolojik yanlılık riskini değerlendirdi ve sonra yazarlar arasında fikir birliği sağlandı. Girişim ve kontrol grupları arasındaki cinsel yaşamı değerlendiren spesifik ölçüm ortalamaları, standart sapma değerleri ve örneklem sayıları, Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software version 3 programına girilerek etki büyüklüğünü tablolamak ve hesaplamak amacıyla kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, PLISSIT model temelli cinsel danışmanlığın ameliyat sonrası tedavi sürecinde olan meme kanseri hastalarının cinsel yaşamlarını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir. Bu iyileşmenin, özellikle rutin uygulama alan kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hem cinsel yaşamda hem de cinsel işlevlerde anlamlı olduğu tespit edilmiştir. Meme kanseri hastalarının kanser tedavisi süreçlerinde cinsel yaşamlarına başlama ve hastalık öncesine yakın bir şekilde devam etmeleri önemlidir. Bu bağlamda, PLISSIT model temelli cinsel danışmanlığın, hemşireler tarafından kolayca uygulanabilen ve maliyeti düşük bir yöntem olduğu vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, PLISSIT model temelli cinsel danışmanlığın meme kanseri hastalarının cinsel yaşamını iyileştirmek için etkili bir müdahale yöntemi olduğu ve hemşirelerin bu modeli kullanarak hastaların yaşam kalitesini artırabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this meta-analysis was to evaluate the effects of PLISSIT model-based sexual education programs on the sexual lives of women with breast cancer. The meta-analysis was conducted in accordance with the Cochrane Handbook and Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Metaanalysis (PRISMA) guidelines. Ten electronic databases (Pub med, Complementary Index, MEDLINE, Academic Search Ultimate, CINAHL Complete, OpenAIRE, Directory of Open Access Journals, Supplemental Index, Science Direct) were searched to identify studies published until October 2023. After screening, six studies were included in the analysis. The included articles were reviewed by two independent reviewers who assessed the methodological quality of the studies using the Cochrane risk of bias tool (RoB 2 and RoB 1) and then reached consensus among the authors. The means, standard deviations and sample sizes of specific measures assessing sexual life between the intervention and control groups were entered into the Comprehensive Meta-Analysis (CMA) software version 3 and used to tabulate and calculate the effect size.The results show that PLISSIT model-based sexual counseling significantly improved the sexual lives of breast cancer patients in the postoperative treatment process. This improvement was found to be significant in both sexual life and sexual functioning, especially when compared with the control group receiving routine counseling.It is important for breast cancer patients to start their sexual life during cancer treatment processes and to continue their sexual life close to the pre-disease level.In this context, it is emphasized that PLISSIT model-based sexual counseling is a low-cost method that can be easily implemented by nurses. As a result, it was concluded that PLISSIT model-based sexual counseling is an effective intervention method to improve the sexual life of breast cancer patients and nurses can improve the quality of life of patients by using this model.