Kapadokya obsidiyenleri üzerine deneysel arkeolojik bir çalışma
An experimental archaeological study on Cappadocia obsidians
  1. Tez No: 846606
  2. Yazar: HARUN KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİYE EDENS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsan toplulukları, dünya üzerinde ortaya çıkışları ve yayılışları sırasında geçtikleri bölgeler üzerinde izler bırakmışlardır. Gün geçmiyor ki bu izlerle ilgili yeni keşifler yapılmasın. İnsanın yeryüzünde yayıldığı ve izler bıraktığı kadim topraklar arasında Anadolu önemli bir bölge olarak karşımıza çıkar. Anadolu'nun flora ve faunası, insanın yaşaması, barınması ve beslenmesi için uygun koşulları bünyesinde bulundurmaktadır. Anadolu'nun besinleri, iklimi, barınak şartları dışında prehistorik dönem insanının ilgisini çeken bir diğer kaynağı ise cevherleridir. Prehistorik insan, yaşamını kolaylaştıracak aletleri tasarlarken ve yaparken volkan camı da denen obsidiyenin kesici olarak çok işe yaradığını keşfedip bununla günlük hayatını kolaylaştırmak istemiştir. Anadolu'nun obsidiyen kaynakları bu kesici aletlerin yapılması için son derece uygundur. Bu çalışmada Anadolu obsidiyenleri içerisinden önemli bir grup olan Kapadokya obsidiyenlerinin prehistorik dönemlerde kullanımı ile ilgili deneysel bir çalışma yapılmıştır. Kapadokya obsidiyenlerinin yayılım sebepleri ve kullanımında karşılaşılan bir takım zorluk ve kolaylıklar tespit edilmeye çalışılmıştır. Kullanım izi ve aşınma durumları incelenmiştir. Sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human societies have left traces on the regions they passed through during their emergence and spread throughout the world. Not a day goes by without new discoveries being made about these traces. Anatolia appears as an important region among the ancient lands where humans spread and left traces on the earth. Anatolia's flora and fauna provide suitable conditions for human life, shelter and nutrition. Apart from its food, climate and shelter conditions, another resource of Anatolia that attracted the attention of prehistoric people was its ores. While prehistoric man was designing and making tools that would make his life easier, he discovered that obsidian, also called volcano glass, was very useful as a cutter and wanted to make his daily life easier with it. Obsidian resources of Anatolia are extremely suitable for making these cutting tools. An experimental study was conducted on the use of Cappadocia obsidians, an important group among Anatolian obsidians, in prehistoric periods. The reasons for the spread of Cappadocia obsidians and some difficulties and conveniences encountered in their use have been tried to be determined. Traces of use and wear were examined. The results were compared.