Laser cutting of polymer porous structures in additive manufacturing
Eklemeli imalatta polimer gözenekli yapıların lazer kesimi
  1. Tez No: 846607
  2. Yazar: BÜŞRA KARAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENNETH DALGARNO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Newcastle University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmalat ve Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Eklemeli imalat işlemlerinden sonra bitim uygulaması olarak kullanılmakta olan lazer kesim işlemleri tüm yüzeylerde açık gözenekli bir yapı elde etmeyi mümkün kılar. Çeşitli malzemeler için lazerle kesme işlemlerinin optimizasyonu üzerine geniş araştırmalar yapılmış olmasına rağmen kaynaşık biriktirme modellemesi ile üretilmiş olan gözenekli yapılar için lazer kesim işlemlerinin etkinliği hakkında çok az bilgiye rastlanmaktadır. Bu çalışma, 3B eklemeli imalat ile üretilmiş iskele yapıların lazer kesim işlemi için en uygun koşulları geliştirmeyi amaçlamaktadır. Böylece kesilen kenarların kalitesi, gözeneklilik oranı ve bitirme yüzeyinin kalitesi artırılmak istenmektedir. Bu yapısal özelliklerin üzerinde etkili olabilecek farklı faktörler deney tasarımı yöntemleri ve görüntü çözümleme teknikleri ile incelenmiştir. Optimal koşulların değişkenliğini anlamak için üç farklı parça kalınlığı kullanılmıştır. İmalat teknikleri, süreç parametreleri göz önüne alınarak adım adım optimize edilmiştir. Bu çalışma ile farklı kalınlıklara sahip eklemeli imalat ile üretilmiş iskele parçaların optimum kesme koşulları ortaya çıkarılmış ve lazer kesim işleminin gözenekli yüzeyler üzerindeki olumsuz etkileri azaltılmıştır.
Özet (Çeviri)
Laser cutting processes make it possible to obtain a structure with open pores on all sides of it as a finishing application after additive manufacturing processes. Despite the vast research on the optimization of laser cutting processes for various materials, little is known about the efficiency of laser cutting processes for porous structures which are produced with fused deposition modelling. This study aims to develop optimal conditions for the laser cutting process of 3D printed polymer porous scaffolds in order to improve the quality of cut edges, desired porosity and finish surface. Different factors that might possibly have an impact upon those were investigated with design of experiments approach and image resolution techniques. Three different thicknesses were used in order to understand the variability of optimal conditions due to cut width. These processes were optimized step by step by adjusting the wide range of parameter levels. Through this study, the negative effects of laser cutting process on porous surfaces were decreased by revealing the unique cutting conditions of the parts having different thicknesses and size of pores.