İnmeli bireylerde ayna terapinin yürütücü işlevler üzerine etkisi
Effect of mirror therapy on executive functions in individuals with stroke
  1. Tez No: 846608
  2. Yazar: DİĞDEM YILANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARZİN HAJEBRAHİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnme, dünya genelinde yaygın olarak görülmekte olup, sonrasında motor ve bilişsel bozulmalar başta olmak üzere birçok sekel bırakabilmektedir. Bu çalışmanın birincil amacı, inme sonrası geleneksel tedaviye ek uygulanan ayna tedavi programının yürütücü işlevler üzerine etkisini belirlemekti. Çalışmanın ikincil amacıysa inme sonrası motor fonksiyonlara etkilerinin belirlenmesiydi. Çalışmaya 30 inmeli katılımcı dahil edildi. Katılımcılar Ayna Terapisi Grubu (ATG) (n=15) veya Kontrol grubu (KG) (n=15) olmak üzere 2 gruba randomize olarak ayrıldı. Her iki gruba 8 hafta boyunca, günde 1 saat, haftada 5 gün olacak şekilde geleneksel tedavi yöntemleri uygulandı. ATG'ye haftanın 3 günü ek olarak ayna terapisi uygulandı. Katılımcılar yürütücü işlevler bakımından Stroop Test (ST), Londra Kulesi Testi (LKT), İz Sürme Testi (İST), Düz Sayı Menzili Testi (DSMT), Geri Sayı Menzili Testi (GSMT), Sözel Akıcılık Testi (SAT); motor işlevler bakımından Fugl Meyer Üst Ekstremite Değerlendirme Ölçeği (FMÜEDÖ) ve Dokuz Delikli Peg Test (DDPT) ile çalışmanın başlangıcında ve bitiminde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Stroke is common throughout the world and can leave many sequelae, especially motor and cognitive impairments. The primary purpose of this study was to determine the effect of a mirror therapy program applied in addition to conventional treatment after stroke on executive functions. The secondary aim of the study was to determine its effects on motor functions after stroke. 30 stroke participants were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups: Mirror Therapy Group (ATG) (n=15) or Control Group (CG) (n=15). Conventional treatment methods were applied to both groups for 1 hour a day, 5 days a week for 8 weeks. In addition to ATG, mirror therapy was applied 3 days a week. In terms of executive functions, participants took Stroop Test (ST), Tower of London Test (TLT), Trail Making Test (TMT), Forward Digit Span Test (FDST), Backward Digit Span Test (BDST), Verbal Fluency Test (VFT); In terms of motor functions, they were evaluated at the beginning and end of the study with the Fugl-Meyer Assessment (upper extremity) (FMA-UE) and the Nine-Hole Peg Test (NHPT).