Hidrolik pompa karakteristiklerinin tayini için uygun devre dizaynı, imalatı ve denenmesi
- Tez No: 8803
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada pozitif dönüş iletimi! hidrolik pompaların performanslarını ölçebilen bir deney düşeyinin tasarımı, üretimi ve denenmesi yapıldı. Bu deney düzenini kullanarak pompanın dönme hızı, debisi, emme ve basma basınçları, pompa milindeki burulma momenti ve akışkan sıcaklığı gibi pompa performansını etkileyen değişkenler standartlara uygun olarak ölçülebilir. Pompa giriş yağ sıcaklığı denetlenebilir. Ölçülen değerleri kullanarak performans eğrileri çizilebilir ve performans katsayıları (kayma, akışkan direnç ve sürtünme katsayıları) deneysel olarak bulunabilir. Deney düşeni, debisi en fasla 60 1/dak. (15 gal/dak) ve basma basıncı en fazla 200 bar (3000 psi) olan hidrolik pompaları denemek üzere tasarlanmıştır» Eldeki bir dişli pompa üzerinde örnek deneyler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work a set-up for evaluating performance of rotary positive-displacement hydraulic fluid power pumps is designed, constructed, and tested. Parameters which are related to pump performance, is rotational speed, volumetric flow rate, inlet and outlet pressures, torque in the pump shaft and fluid temperature can be messured in accordance with standards using this set-up. Pump inlet fluid temperature can be controlled. Using the measured values, performance graphs can be drawn and performance coefficients of the pumps (slip, drag and friction coefficients) can be determined experimentally. The set-up is designed for testing hydraulic pumps with flows of maximum 60/1min and discharge pressures of maximum 200 bar. Sample tests are carried out on an available hydraulic pump.