Over karsinomu tanılı hastalarda kemoterapi öncesi ve sonrası tiyol-disülfit ve iskemi modifiye albumin dengesi
Thiol-disulfide and ischemia modified albumin balance before and after chemotherapy in patients diagnosed of ovary carcinoma
- Tez No: 846616
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN UNCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda, over karsinomu tanılı hastalarda total antioksidan seviyesinin önemli bir kısmını oluşturan tiyollerin ve oksidatif stres artışıyla seviyesi artan disülfit seviyelerinin oluşturduğu tiyol-disülfit dengesinin ve iskemi modifiye albümin (İMA) seviyelerinin kemoterapi öncesi ve sonrası değişiminin belirlenmesi; kemoterapinin, dolaylı olarak oksidatif stres ve antioksidan kapasite üzerindeki etkisi incelenecek olup elde edilen sonuçların sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif tasarımlı, vaka-kontrol çalışmasına Haziran 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve İç Hastalıkları polikliniklerinde over kanseri tanısı ile takipli 42 hasta ve 51 sağlıklı gönüllü alındı. Tüm katılımcılardan 8 saat açlık sonrası venöz kan örneği alınarak serumları ayrıldı ve serum total tiyol (TT), native tiyol (NT), disülfit (DS) ile iskemi modifiye albümin (İMA) değerleri ölçüldü. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics for Windows Version 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences, IBM Corp., Armonk, NY, ABD) programı kullanıldı. Bulgular: Hasta grubunun tanı anında kemoterapi tedavisi öncesinde alınan kanların sağlıklı kontrol grubuyla olan karşılaştırılmasında native tiyol (p=0,000), total tiyol (p=0,000), native tiyol/total tiyol (p=0,000) değerleri istatiksel olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuş olup; disülfit (p=0,001), disülfit/native (p=0,000), disülfit/total tiyol (p=0,000) düzeyleri ise istatiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Over kanseri tanılı hasta grubunda CA-125 (p=0,000), native tiyol (p=0,019) ve total tiyol (p=0,025) değerlerinin tanı anında kemoterapi tedavisi öncesi ve kemoterapi tedavisi sonrası 3. ay ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmış olup 3. aydaki ölçümler tanıdaki ölçümlerden düşük olarak izlenmiştir. Operasyon sonrası adjuvan kemoterapi alan grupta native thiol (p=0,035), total thiol (p=0,043), disülfit/native tiyol (p=0,035), disülfit total tiyol (p=0,035), native tiyol/total tiyol (p=0,035) ve İMA (p=0,026) değerlerinin tanı ve 3. ay değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiş olup; native tiyol, total tiyol, native tiyol/ total tiyol ve İMA değişkenlerinin kemoterapinin 3. ayındaki değerleri kemoterapi öncesi değerlerinden daha düşük; disülfit/native tiyol ve disülfit/total tiyol değişkenlerinin kemoterapinin 3. ayındaki değerleri kemoterapi öncesi değerlerinden daha yüksektir. Sonuç: Çalışmamızda over karsinomu tanılı hastalarda tiyol-disülfit dengesinin kemoterapi öncesi ve sonrası değişimi, hasta grubunun sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılmasında oksidatif sürece bağlı bozulmuş bir tiyol-disülfit dengesi tespit edilmiştir. Tiyol-disülfit homeostazı hastalık progresyonunda, kemoterapi tedavisi sırasındaki komplikasyonlarla, yaşanan toksisitelere ve tedavinin hedeflerine bağlı olarak kemoterapide uygun doz azaltımı ve modifikasyonlar açısından önemli bir yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aim to determine the changes in thiol-disulfide balance and ischemia modified albümin (IMA) levels before and after chemotherapy in patients with ovarian cancer. Thiols, which constitute an important part of the total antioxidant level, and disulfide levels, which increase with increasing oxidative stress, will be investigated. The indirect effect of chemotherapy on oxidative stress and antioxidant capacity will be examined, and the results will be compared with a healthy control group. Materials and Methods: A prospective case-control study was conducted between June 2022 and June 2023 at the Medical Oncology and Internal Medicine outpatient clinics of Bilkent City Hospital in Ankara, Turkey. 42 patients with a diagnosis of ovarian cancer and 51 healthy volunteers were included. Venous blood samples were collected from all participants after 8 hours of fasting, and serum total thiol (TT), native thiol (NT), disulfide (DS), and IMA levels were measured. IBM SPSS Statistics for Windows Version 25.0 (Statistical Package for the Social Sciences, IBM Corp., Armonk, NY, USA) was used to analyze the data. Results: In the comparison of the blood samples taken from the patient group before chemotherapy treatment at the time of diagnosis with the healthy control group, native thiol (p=0,000), total thiol (p=0,000), and native thiol/total thiol (p=0,000) values were found to be statistically significantly lower; disulfide (p=0,001), disulfide/native (p=0,000), and disulfide/total thiol (p=0,000) levels were found to be statistically significantly higher. In the patient group with a diagnosis of ovarian cancer, a statistically significant difference was found between the measurements of CA-125 (p=0,000), native thiol (p=0,019), and total thiol (p=0,025) at the time of diagnosis, before chemotherapy treatment, and at 3 months after chemotherapy treatment. The measurements at 3 months were lower than the measurements at diagnosis. In the group receiving adjuvant chemotherapy after the operation, a statistically significant difference was found between the diagnosis and 3rd month values of native thiol (p=0.035), total thiol (p=0.043), disulfide/native thiol (p=0.035), disulfide total thiol (p=0.035), native thiol/total thiol (p=0.035) and IMA (p=0.026). There was a statistically significant difference between the values of native thiol, total thiol, native thiol/total thiol and IMA (p=0.026); the values of native thiol, total thiol, native thiol/total thiol and IMA at the 3rd month of chemotherapy were lower than the values before chemotherapy; the values of disulfide/native thiol and disulfide/total thiol at the 3rd month of chemotherapy were higher than the values before chemotherapy. Conclusion: In our study, we found that patients with ovarian cancer have a disrupted thiol-disulfide balance, which is associated with oxidative stress. This finding suggests that thiol-disulfide homeostasis may be a valuable guide for appropriate dose reduction and modifications in chemotherapy, depending on disease progression, complications during chemotherapy, experienced toxicities, and treatment goals.