Bölgemizdeki mevcut betonarme binaların performans değerlendirmesi
Performance evaluation of existing reinforced concrete buildingsin our region
- Tez No: 846652
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET FETHİ GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizin deprem kuşağında yer alması, yeni yapılacak yapıların depreme dayanıklı inşa edilmesini gerekli kıldığı kadar mevcut yapıların da depreme dayanıklı hale getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle büyük bir ekonomik değere sahip mevcut yapı stoklarının deprem performanslarının belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Ancak büyük yapı stoklarının günümüz gelişmiş analiz yöntemleriyle değerlendirilmesi uzun bir zaman dilimini gerekli kılmakta ve büyük bir iş yükü doğurmaktadır. Bu nedenle, büyük yapı stoklarının daha pratik yöntemlerle teşkil ettikleri risk durumlarına göre sınıflandırılması önem arz etmektedir. Yapıların daha pratik bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla literatürde yapılan çalışmalar sonucunda birçok hızlı değerlendirme yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, literatürde yer alan bu hızlı değerlendirme yöntemlerinden Hassan indeks yöntemi ve P25 hızlı değerlendirme yöntemi kullanılarak Şanlıurfa ilinin Haliliye ilçesinde DBYBHY-2007 ye uygun olarak imal edilmiş 26 adet betonarme yapının risk durumu değerlendirilmiş ve TBDY-2018 esasları doğrultusunda yapılara uygulanan doğrusal olmayan itme analizlerinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Uygulanan İtme analizleri sonucunda yapıların %88.46'sının risk teşkil etmediği belirlenir iken Hassan indeksi yöntemiyle yapılan değerlendirmeler sonucunda yapıların %46.15'i riskli olarak tespit edilirken, P25 hızlı değerlendirme yöntemine göre ise incelenen yapıların %76.92 oranında risk teşkil etmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Our country's location in an earthquake zone necessitates the earthquake-resistant construction of new buildings and the earthquake-resistant construction of existing buildings. For this reason, it is of great importance to determine the earthquake performance of existing building stocks, which have a great economic value. However, evaluating large building stocks with today's advanced analysis methods requires a long time and creates a large workload. Therefore, it is essential to classify large building stocks according to their risk status with more practical methods. Many rapid assessment methods have been developed as a result of studies in the literature to assess buildings more practically. Within the scope of this study, the risk status of 26 reinforced concrete structures constructed in Haliliye district of Şanlıurfa province in accordance with DBYBHY-2007 was evaluated by using the Hassan index method and P25 rapid assessment method among these rapid assessment methods in the literature and compared with the results obtained from nonlinear pushover analysis applied to the structures in accordance with TBDY-2018 principles. While 88.46% of the structures were determined not to pose a risk as a result of the applied pushover analysis, 46.15% of the structures were determined to be risky as a result of the evaluations made with the Hassan index method, and 76.92% of the structures examined according to the P25 rapid evaluation method.