Mesudiye (Ordu) devlet yolu (Km: 18+000 – 18+360) toprakarme istinat duvarların jeoteknik incelemesi ve stabilite analizi
Mesudiye (Ordu) state road (Km: 18+000 - 18+360) geotechnical investigation and stability analysis of reinforced earth walls
- Tez No: 846651
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Yüksek Lisans tez çalışması kapsamında yapılan bu çalışmada, Ordu il sınırları içerisinde bulunan Gölköy-Topçam Ayrımı Mesudiye Devlet Yolu (Km: 18+000 – 18+360) T2 Ilışar Tüneli ile T3 Mesudiye Tünelleri arasında şevde yapılan şerit donatılı toprakarme istinat duvarının jeoteknik incelemesi ve stabilite analizi yapılmıştır. Söz konusu duvar güzergahın kuzeyinde yer alıp; duvarın uzunluğu 370 m ve palyeli şekilde imal edilen duvarın yüksekliği 30 m'dir. Çalışma kapsamında elde edien veriler göz önüne alınarak çalışma konusu projenin analizinden hareketle, trafik yüklemelerinin etkisi altında kalacağı düşünülen palyeli bir toprakarme istinat yapısının tasarımı çalışılmıştır. Birinci adım olarak, mevcut jeoteknik koşullar için tasarım davranışı incelenmiştir. Gerçekleştirilen iç ve dış stabilite incelemeleri neticesinde bulunan şerit boyu ve yoğunluğu ile ilgili veriler, PLAXIS yazılımında genişliği 1m üzerinden yapılan hesaplamalarda kullanılmıştır. Düşey ve yatay yer değiştirmeler ile donatı şeritlerinde meydana gelen çekme kuvvetleri ölçülmüştür. Bahsi geçen şekil değiştirmelerin ve kuvvetlerin kabul görebilir limitler dahilinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geotechnical investigation and stability analysis of the strip reinforced earth retaining wall constructed on the left side between T2 Ilisar Tunnel and T3 Mesudiye Tunnels on Gölköy-Topçam Separation Mesudiye State Road (Km: 18+000 - 18+360) within the borders of Ordu province were carried out. The wall in question is located on the left side of the route; the length of the wall is 370 m and the height of the wall is 30 m. Considering the data obtained within the scope of the study, based on the analysis of the project under study, the design of a palletized reinforced earth retaining structure, which is considered to be under the influence of traffic loads, was studied. As a first step, the design behavior for the existing geotechnical conditions was investigated. The lane length and density data obtained from the internal and external stability investigations were used in PLAXIS software for calculations over a width of 1m. Vertical and horizontal displacements and tensile forces on the reinforcement strips were measured. It was determined that these displacements and forces were within acceptable limits.