Antalya Kepez ilçesinde bulunan betonarme binaların hızlı tarama yöntemleri ile performans değerlendirmesi
Performance evaluation of reinforced concrete buildings located in Antalya Kepez district using fast scanning methods
  1. Tez No: 920279
  2. Yazar: ÖZGÜ GÜVENİLİR TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMID FARROKH GHATTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye'nin konum itibari ile büyük bir bölümünün deprem kuşağında yer aldığı ve nüfus yoğunluğunun deprem riski olan bölgelere yayıldığı görülmektedir. Son yıllarda meydana gelen depremlerde büyük yıkımlar ve kayıplar yaşanmıştır. Yaşanan felaketler mevcut yapı stokunun depreme karşı dayanıklılığının incelenmesi konusunu ortaya çıkarmaktadır. Türkiye'de bulunan yapı stoğunun tamamının detaylı bir şekilde incelenmesi yapı stoklarının fazla olması sebebi ile zaman ve maliyet açısından mümkün olmayacaktır. Yapı stoğunun hızlı bir şekilde incelenmesi için hızlı tarama yöntemleri kullanılmaktadır. Hızlı tarama yöntemleri ile kesin sonuçlara ulaşılamasa da hızlı bir şekilde binaların risk düzeyi ve risk durumuna göre detaylı analiz için öncelikli olan binalar belirlenmektedir. Bu çalışmada Antalya'nın Kepez ilçesine bağlı Dokuma bölgesi incelenmiştir. Bu bölgedeki yapılar genellikle yapısal özellikleri benzer yapılardan oluşmaktadır. Yapıların çoğunluğu 1980'lerden sonra inşa edilmiş olup hala kullanılmaktadır. Yapıların değerlendirilmesi için birçok araştırma yapılmış ve çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bu çalışmada FEMA-154 Hızlı Görsel Tarama Yöntemi kullanılarak yapılar incelenmiştir. Tez yedi bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümünde Türkiye'nin deprem kuşakları ve konumu hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde bu depremler sonucunda Türkiye'de meydana gelen büyük depremler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde ise hızlı tarama yöntemlerinin literatür taraması yapılmış, yöntemlerin hesaplama kısımlarının nasıl uygulanacağı açıklanmış ve bu çalışmanın konusu olan FEMA-154 Hızlı Görsel Tarama Yönteminin hesaplama aşamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde FEMA-154 Hızlı Görsel Yöntemi kullanılarak Dokuma bölgesindeki bir yapı ve 12 farklı yapının mimari ve statik projeleri üzerinden Seviye 1 Puanı hesaplamaları ve detaylı analiz gerekliliği durumu incelenmiştir. Beşinci bölümde binaların değerlendirme yılı, yönetmelik yılı, bölgenin zemin özellikleri ve yapılan hesaplamalar sonucunda yorumlar detaylandırılmıştır. Altıncı bölümde ise hesaplamalardan çıkan sonuçlara dayanarak alınması gereken önlemler ve çalışmadan elde edilen çıkarımlar anlatılmıştır. Yedinci bölümde kaynakça yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that a large part of Turkey is located in the earthquake zone due to its location and the population density is spread over the regions with earthquake risk. In recent years, major destructions and losses have occurred in earthquakes. The disasters experienced have brought the issue of examining the earthquake resistance of the existing building stock to the agenda. A detailed examination of the entire building stock in Turkey will not be possible in terms of time and cost due to the large amount of building stock. Fast scanning methods are used to examine the building stock quickly. Although definitive results cannot be obtained with fast scanning methods, priority buildings are quickly determined for detailed analysis according to the risk level and risk status of the buildings. In this study, Dokuma region of Kepez district of Antalya was examined. The structures in this region generally consist of similar structures with similar structural features. The majority of the structures were built after 1980s and are still in use. Many studies have been conducted and various methods have been developed for the evaluation of structures. In this study, the structures were examined using FEMA-154 Fast Visual Scanning Method. The thesis consists of seven chapters: In the first chapter, information is given about the earthquake zones and location of Turkey. In the second chapter, information is given about the major earthquakes that occurred in Turkey as a result of these earthquakes. In the third chapter, a literature review of fast scanning methods is made, how to apply the programming sections of the methods is explained and information is given about the programming phase of the FEMA-154 Fast Visual Scanning Method, which is the subject of this distribution. In the fourth chapter, Level 1 Point programming and detailed analysis requirements are determined by using the FEMA-154 Fast Visual Method on a structure in the Dokuma region and 12 different distributed architectural and static projects. In the fifth chapter, the evaluation process, management year, soil characteristics of the region and calculations and final comments are detailed. In the sixth chapter, the precautions to be taken are explained considering the calculations and inferences obtained from the study. In the seventh chapter, the bibliography is given.