How can the Turkish third-party logistics sector improve its capabilities?
Türk üçüncü parti lojistik sektörü yeteneklerini nasıl geliştirebilir?
- Tez No: 846658
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ EHSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Coventry University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türk lojistik sektörünün yeteneklerinin üçüncü parti lojistik gibi modern teknikler kullanılarak nasıl geliştirilebileceği sorusuna sektörel bir ampirik çalışma yaparak cevap vermektir. Sektörün durumu gerçekler ve rakamlarla anlatılacak, ayrıca Türkiye ve Dünya arasındaki durum karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilecektir. Bu, mevcut durumu daha iyi ve net bir şekilde anlamamızı sağlayacaktır. Türk lojistiği dünya pazarında daha etkin rekabet etmeyi hedefliyor. Ancak sektörün küresel pazarda rekabet edebilmesi için kendini geliştirmesi ve çağdaş lojistik teknik ve sistemlerini benimsemesi gerekiyor. Üçüncü parti lojistik 1970'lerde gelişmeye başladı. İlk üçüncü parti lojistik sistemleri, depolama ve nakliye gibi temel hizmetleri sunuyordu. Bugün bütün tedarik zinciri boyunca hizmet verebilmektedir. Üçüncü parti lojistik, bir kuruluşun BT, izleme, bilgi yönetimi ve depolama gibi lojistik operasyonlarının dış lojistik sağlayıcılardan dış kaynak olarak temin edilmesi olarak tanımlanmaktadır (Goddard, 2005). Üçüncü parti lojistik sağlayıcıları derin bir pazar bilgisine ve ulaşılması zor olan verilere erişim imkanına sahiptir ve bu açıdan ana işi lojistik olmayan bir şirketten daha iyi olanaklara sahiptir. Sahip oldukları fiziksel ve teknik bilgi, şirketlerin sadece iç pazarda değil, dış pazarlarda da faaliyet göstermesine yardımcı olmaktadır. Ancak bir şirket üçüncü parti bir lojistik sağlayıcı ile çalışmak ve beklediği faydaları elde etmek istiyorsa, seçim sürecinden önce sağlayıcıya gereksinimlerini açıkça belirtmelidir. Bu noktada seçim kriterleri önemli rol oynamaktadır. Şirketlerin seçim kriterlerini anlamak, üçüncü parti lojistik sağlayıcıları için de çok önemlidir. Sağlayıcılar müşterilerin gereksinimlerine göre yeteneklerini geliştirmektedirler. Sonuç olarak sektör fiziki ve teknik kapasitesini arttırarak müşteriye daha iyi hizmet sunabilmektedir. Literatür taramasında bu konu derinlemesine analiz edilecektir. Ayrıca lojistiğin ne olduğu ve lojistiğin Dünya'da ve Türkiye'deki değerlendirmesi ele alınacak, Türkiye'de ulaştırma modları ve altyapının durumu derinlemesine analiz edilecektir. Bunları anlamak bir ülkenin lojistik hizmetlerinin başarısını etkilemesinden ötürü önemlidir. Bir ülkenin lojistik altyapısı ve sistemi yeterince iyi değilse, lojistik sağlayıcılar kaliteli hizmet sunamaz ve bu durum lojistik sektörünün rekabet gücünü azaltır. Metodoloji bölümünde hangi veri toplama yöntemlerinin kullanılacağı hakkında bilgi verilecek, araştırma felsefesi, araştırma tasarımı ve örnekleme konuları anlatılacaktır. Bu araştırmada tümevarım bir yaklaşımı kullanılacaktır. Araştırma tasarımı olarak tanımlayıcı araştırma tasarımı uygulanacaktır. Araştırmanın birincil verilerini oluşturan mülakatlar yapılacaktır. Araştırmanın bulguları altı sektör temsilcisiyle yapılan görüşmelerden elde edilmiştir. Sektör temsilcilerine yöneltilen sorular, onların üçüncü parti lojistik hizmetlere ve bunları sağlayan firmalara yönelik yaklaşımlarını, uluslararası ve yurt içi ticarette elde ettikleri faydaları, yaşadıkları sorunları ve üçüncü parti hizmet sağlayıcı seçim kriterlerini öğrenmeyi amaçlıyor. Bu bilgiler, Türkiye'deki üçüncü parti lojistik sektörünün durumunun anlaşılmasına ve Türk lojistik sektörünün küresel pazardaki konumunun nasıl geliştirilebileceğinin anlaşılmasına yardımcı olacaktır. Altı farklı sektör (gıda ve elektrik, mobilya, kâğıt, oyuncak, tekstil ve hırdavat) temsilcisiyle yapılan görüşme sonuçlarına göre, her sektörün lojistik sağlayıcılardan farklı yaklaşım ve gereksinimleri olduğu anlaşılmaktadır. Her birinin kendi sektöründe uzmanlaşmış sağlayıcılara ihtiyacı var. Mülakat sonuçları, her sektörün üçüncü parti lojistik hizmet sağlayıcı seçim kriterlerini açıkça ortaya koymaktadır. Ayrıca sektör temsilcileri, Türk lojistik sektörünün sorunlarını ve bu sorunların çözümlerine ilişkin görüşlerini aktardı. Lojistik altyapısının ve devlet desteğinin eksikliği ve üçüncü parti lojistik sağlayıcıların yetersizliği, görüşülen kişilerin dile getirdiği başlıca sorunlardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to answer the question of how capabilities of Turkish logistics sector can be improved by using modern techniques such as third party logistics and the investigation will made sector based. Sector's situation will be explained by facts and figures and comparisons will be made between Turkey and the World. This will provide a clear picture in order to understand the situation better. Turkish logistics is aiming to compete in the world market more effectively. However, the sector needs to develop itself and adapt contemporary logistics techniques and systems in order to compete in the global market. Third-part logistics evolved in the 1970s. Early third-party logistics offered basic services such as warehousing and transportation. Today, they can provide services all through the supply chain integration. Third-party described as outsourcing an organization's logistics operations such as IT, tracking, information management and warehousing to outside logistics providers which neither consignor nor consignee (Goddard 2005). Third-party logistics providers have deep market knowledge and access to rare data and they have better facilities than a company that its main business is not logistics. Their physical and technical knowledge help companies operate not just in domestic market but also in foreign markets as well. However, if a company wants to work with a third-party logistics provider and gets the benefits it expects, it should specify its requirements from provider before the selection process. At this point, selection criteria play an important role. Understanding the companies' selection criteria is crucial for third-party logistics providers. Providers can improve their capabilities according to customers' requirement. As a result, sector can increase its physical and technical capacity and customer gets a better service. In the literature review this issue will be analyzed deeply. Furthermore, what logistics is and the evaluation of logistics in the World and Turkey will be investigated, the condition of transport modes and infrastructure in Turkey will be analyzed in depth. It is important to understand them because they affect the success of a country's logistics services. If a country's logistics infrastructure and system is not good enough, logistics providers cannot offer high-quality services and it diminishes competitiveness of logistics sector. The methodology chapter will give the information of which data collection methods will be used, research philosophy, research design and sampling issues will be illustrated. In this research an inductive approach will be used. As research design the descriptive research design will be applied. Interviews will be made and these are the primary data for the research. The findings are based on the interviews with six sector representatives. The questions directed to the sector representatives aim to learn their approaches about third party logistics services and providers, the benefits they obtain for their international and domestic businesses, the problems they have experienced and their selection criteria. This information will help to understand the situation of Turkish third-party logistics sector and how the position of Turkish logistics sector can be improved in the global marketplace. According to the interview results with six different sector (food and electric, furniture, paper, toy, textile and hardware) representatives, it is understood that each sector has different approach and requirements from logistics providers. Each of them needs providers that are specialized in their sectors. The interview results clarified each sector's third party provider selection criteria. Furthermore, the sector representatives stated their opinions about problems in Turkish logistics sector and solutions to these problems. Lack of logistics infrastructure and government support and incompetency of third-part logistics providers are major issues that mentions by the interviewees.