Ankastre esnek kirişin optimal kontrol metodlarıyla aktif titreşim kontrolunun gerçekleştirilmesi
Active vibration control of cantilever flexible beam with optimal control methods
- Tez No: 846672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN MURAT BAĞDATLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÇAŞKA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışması, aktif titreşim kontrolü konseptini ele almakta ve ProportionalIntegral- Derivative (PİD) kontrol algoritmasının aktif titreşim kontrolünde kullanılabilirliğini incelemektedir. Titreşim, bir sistemdeki istenmeyen salınımları ifade eder ve birçok endüstriyel uygulama ve mühendislik sistemlerinde sorunlara neden olabilmektedir. Bu çalışma, PİD kontrol algoritmasının, titreşim kontrolünde geleneksel olarak kullanılan yöntemlere alternatif bir çözüm sunup bu çözüm için en optimal PİD katsayılarının bulunmasında kullanılan meta-sezgisel algoritmaları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Tez, öncelikle titreşim kontrolü ve PİD kontrol algoritması hakkında genel bir literatür taraması yaparak başlamaktadır. Ardından, PİD kontrol algoritmasının temel prensipleri ve uygulama alanları üzerinde odaklanılarak, aktif titreşim kontrolü için nasıl adapte edilebileceği incelenmektedir. Çalışma, PİD parametrelerinin ayarlanması, sistem modelleme teknikleri ve gerçek zamanlı kontrol uygulamalarını içeren pratik uygulamalarla desteklenmektedir. Deney ve simülasyon sonuçları, PİD kontrol algoritmasının aktif titreşim kontrolünde başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermektedir. Bu sonuçlar, PİD kontrol algoritmasının, titreşim kontrolü uygulamalarında alternatif bir çözüm olarak değerlendirilebileceği sonucunu desteklemektedir. Sonuç olarak, bu tez, PİD kontrol algoritmasının optimal metotlarla aktif titreşim kontrolünde etkili bir şekilde kullanılabilirliğini göstermektedir. Bu bulgular, mühendislik uygulamalarında titreşim kontrolüne yönelik yeni ve daha etkili çözümler arayan araştırmacılar ve mühendisler için önemli bir kaynak olabilecektir
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the concept of active vibration control and examines the applicability of the Proportional-Integral-Derivative (PID) control algorithm in active vibration control. Vibration refers to undesirable oscillations in a system and can lead to problems in various industrial applications and engineering systems. This study aims to evaluate meta-heuristic algorithms used in finding the optimal PID coefficients for providing an alternative solution to traditional methods commonly used in vibration control. The thesis begins with a general literature review on vibration control and the PID control algorithm. It then focuses on the basic principles of the PID control algorithm and its areas of application, exploring how it can be adapted for active vibration control. The work is supported by practical applications including the adjustment of PID parameters, system modeling techniques, and real-time control implementations. Experimental and simulation results indicate that the PID control algorithm can be successfully used in active vibration control. These findings support the conclusion that the PID control algorithm can be considered as an alternative solution in vibration control applications. In conclusion, this thesis demonstrates the effective use of the PID control algorithm in active vibration control with optimal methods. These findings could serve as a valuable resource for researchers and engineers seeking new and more efficient solutions for vibration control in engineering applications.