Laparoskopik kolesistektomi sonrası uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin ağrı, bulantı ve kusma üzerine etkisi
Effect of progressive relaxations applied after laparoscopic cholecystectomy on pain, nausea and vomiting
- Tez No: 846671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM LAFCI BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Randomize kontrollü deneysel olarak yapılan bu çalışma laparoskopik kolesistektomi sonrası uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin ameliyat sonrası ağrı, bulantı ve kusma üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini, 25 Mayıs - 25 Ağustos 2023 tarihleri arasında Osmaniye Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde elektif planlanan laparoskopik kolesistektomi yapılan 105 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini oluşturan 76 hasta çalışma ve kontrol grubuna atanmıştır(Çalışma=38, Kontrol=38). Veriler,“Hasta Tanıtım Formu”,“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ve“Perioperatif Hasta İzlem Formu”kullanılarak toplanmıştır. Çalışma grubundaki hastalara ameliyat sonrası 2., 6., 12. ve 24. saatlerde progresif gevşeme egzersizleri uygulatılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde frekans, ortalama, Ki-Kare testi“, '' Independent t-testi'' ve ”Repeated Measures ANOVA tesi" kullanılmıştır. Bulgular: Gruplararası karşılaştırma incelendiğinde; çalışma grubundaki hastaların ameliyat sonrası 6., 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
Objective: It was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of progressive relaxation exercise applied after laparoscopic cholecystectomy on postoperative pain, nausea and vomiting. Method: The population of the study consisted of 105 patients who underwent elective planned laparoscopic cholecystectomy at Osmaniye State Hospital General Surgery Clinic between 25 May and 25 August 2023(Study=38, Control=38). 76 patients, who constituted the sample of the study, were assigned to the study and control groups. Data were collected using the“Patient Introduction Form”,“Visual Comparison Scale”and“Perioperative Patient Monitoring Form”. Patients in the study group underwent progressive relaxation exercises at the 2nd, 6th, 12th and 24th hours after surgery. Frequency, average, Chi-Square test,“Independent t-test”and“Repeated Measures ANOVA test”were used to evaluate the data.