Economic impacts of artificial intelligence in healthcare
Sağlıkta yapay zekanın ekonomik etkileri
- Tez No: 846695
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Sağlık, insanların temel bir ihtiyacıdır. Aynı zamanda ekonomik ve sosyal kalkınmanın da önemli bir temelidir. Sağlık hizmetleri, dünyanın en büyük sektörleri arasında yer almaktadır. Ancak günümüzde sağlık sistemleri; artan nüfus, bulaşıcı olmayan hastalıkların yaygınlaşması, nüfusun yaşlanması sağlık hizmetlerinden yararlanan hastaların oranında meydana gelen artış ve maliyetlerin artması gibi birçok farklı sorunla da karşı karşıyadır. Söz konusu sorunların çözümü için yapay zekâ teknolojisi oldukça büyük bir potansiyele sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı, sağlık alanında kullanım alanı ve yaygınlığı hızla artan yapay zekânın ekonomik etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda, nitel araştırma metodundan faydalanılmış olup Pubmed, Google Scholar, ProQuest, Web of Science, Scopus, Science Direct, EMBASE, Dergipark gibi verilerin bulunduğu sitelerden, birçok dergi ve kitaplardan kapsamlı bir inceleme ve derleme yapılmıştır. Veri toplamak amacıyla kullanılan doküman incelemesi tekniği çalışmanın her aşamasında uygulanmıştır. Bu kapsamda, sağlık alanında yapay zekâ kullanımının ekonomik etkileri güncel çalışmalar dahil edilerek geniş bir perspektiften gözler önüne serilmiştir. Yapılan kapsamlı araştırma sonucuna göre, geleneksel yöntemlere kıyasla yapay zekanın sağlık hizmetinin kalitesinin ve verimliliğin artırılmasında, etkinliğin sağlanmasında ve maliyetlerin düşürülmesinde oldukça önemli katkılar sunmaktadır. Bu nedenle, çalışma sağlık alanında yapay zekanın ekonomik etkileri üzerine gelecekteki araştırmalara ışık tutmaktadır. Anahtar Sözcükler Sağlıkta Dijitalleşme, Sağlıkta Yapay Zekâ, Sağlık Ekonomisi
Özet (Çeviri)
Health is a fundamental need for individuals and is also a significant for economic and social development. Health services constitute one of the largest sectors globally. However, today's healthcare systems face various challenges, including a growing population, the prevalence of non-communicable diseases, an aging population leading to an increase in the proportion of patients utilizing healthcare services, and rising costs. Artificial intelligence (AI) technology holds great potential in addressing these challenges. The purpose of this thesis is to highlight the economic impacts of rapidly expanding AI usage in the field of health. In this context, qualitative research methods were employed, and a comprehensive review was conducted using data from various sources such as Pubmed, Google Scholar, ProQuest, Web of Science, Scopus, Science Direct, EMBASE, Dergipark, as well as numerous journals and books. The document analysis technique has been systematically applied at every stage of the study. In this context, the economic impacts of AI utilization in the healthcare have been elucidated comprehensively, incorporating recent studies from a broad perspective. According to the findings of this extensive research, compared to traditional methods, artificial intelligence makes significant contributions to enhancing the quality and efficiency of healthcare services, ensuring effectiveness, and reducing costs. Therefore, this study sheds light on future research on the economic effects of artificial intelligence in the field of health. Keywords Digitalization in Health, Artificial Intelligence in Health, Health Economics