Kolon kanserli hastalarda T lenfosit alt gruplarında vasküler endotelyal büyüme faktörü reseptörü ile epidermal büyüme faktörü reseptör ekspresyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vascular endothelial growth factor and epidermal growth factor receptor expressions in T lymphocyte subsets in patients with colon cancer
- Tez No: 846694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE EMİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş: Kolon kanseri için önemli yolaklar olan VEGFR ve EGFR' nin lenfositler üzerindeki ekspresyonu ve bunun diğer prognostik faktörlerle ilişkisi bilinmemektedir. Bu çalışma, kolon kanserli hastalarda dolaşan T hücre alt grupları arasındaki VEGFR ve EGFR ekspresyon farklılığını ortaya koymak ve bunların prognostik faktörlerle ilişkisini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak seçilen çalışma grubu histolojik olarak doğrulanmış kolon kanseri olan 52 hasta ve kontrol grubu olarak herhangi bir kanser öyküsü olmayan 30 kişiden oluşmuştur. Hastalardan tanı konulduktan sonra kemoterapi ve radyoterapiye başlamadan önce periferik kan örnekleri toplanmıştır. Aktif enfeksiyonu veya otoimmün bozukluğu olan ve çalışmaya kaydolmadan önceki son dört hafta içinde steroid ve antibiyotik tedavisi gören hastalar çalışma grubundan çıkarılmıştır. Dolaşımdaki T hücre alt kümelerindeki (Th1, Th2, Th17, STL) VEGFR2 ve EGFR ekspresyonları akış sitometrisi ile analiz edilmiştir. Hastaların klinik bilgilerine hasta dosyalarından ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen kolon kanserli olguların 30'u (%57,7) erkek, 22'si (%42,3) kadın idi. Kontrol grubunun ise 16'sı (%53,3) erkek, 14'ü (%46,7) kadın idi. Hasta ve kontrol grupları arasında cinsiyet ve yaş ortalaması açısından anlamlı fark yoktu (p > 0,05). Kolon kanserli hastaların nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve CEA seviyeleri normal sınırlara göre artmıştı. İleri evre hastalarda Th1 hücreleri kontrole göre daha yüksek ve CD4+ Tfh'leri ise daha düşüktü (p = 0,01). CD8+ Tfh'lerinde ileri evre hastalarda erken evre hastalara göre artış saptandı (p = 0,02). Kolon kanserli hastaların CD3+ T hücre ve CD4+ Th hücrelerinde EGFR yüzde oranı kontrole göre düşüktü (sırasıyla, p = 0,001, p = 0,03). Lenfosit, CD3+ T hücre, CD4+ Th, Th1, Th2, Th17 ve CD4+ Tfh hücrelerinin EGFR yüzey ekspresyonunda ise artış saptandı. Kolon kanserli hastalarda CD3+ T hücre ve CD4+ Tfh'lerin VEGFR yüzde oranı ile CD4+ Tph'lerin VEGFR ekspresyonu kontrol grubuna göre düşüktü (sırasıyla, p = 0,047, p = 0,04, p = 0,049). Th1, Th2, CD4+ Tfh, CD8+ STL ve CD8+ Tfh'lerinin VEGFR ekspresyonları kontrole göre artmıştı. Tartışma: Bu çalışmada literatürde ilk defa olarak, kolon kanserinde periferal T lenfosit alt gruplarında lenfosit yüzeyindeki VEGFR ve EGFR yüzey ekspresyonlarının önemi ortaya kondu. Lenfosit yüzeyindeki bu reseptörlerin kolon kanseri ile ilişkili prognostik biyobelirteçlerle ilişkisi değerlendirilerilerek literatüre önemli bir katkı sağlanmıştır. Bu konuda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The expression of VEGFR and EGFR on lymphocytes, which are important pathways for colon cancer, and their relationship with other prognostic factors are not known. This study was conducted to determine the differences in VEGFR and EGFR expression between circulating T cell subsets in patients with colon cancer and their relationship with prognostic factors. Materials and Methods: The prospectively selected study group consisted of 52 patients with histologically confirmed colon cancer and 30 subjects without any history of cancer as control group. Peripheral blood samples were collected from the patients after diagnosis and before starting chemotherapy and radiotherapy. Patients with active infections or autoimmune disorders and those who had received steroid and antibiotic treatment in the last four weeks prior to enrollment were excluded from the study group. VEGFR2 and EGFR expressions in circulating T cell subsets (Th1, Th2, Th17, CTL) were analyzed by flow cytometry. Clinical information of the patients were obtained from the patient files. Results: Among the colon cancer patients included in the study, 30 (57.7%) were male and 22 (42.3%) were female. In the control group, 16 (53.3%) were male and 14 (46.7%) were female. There was no significant difference between the patient and control groups in terms of gender and mean age (p > 0.05). Neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) and CEA levels of colon cancer patients were increased compared to normal limits. Th1 cells were higher and CD4+ Tfhs were lower in advanced stage patients compared to control (p = 0.01). CD8+ Tfhs were increased in advanced stage patients compared to early stage patients (p = 0.02). The percentage of EGFR in CD3+ T cells and CD4+ Th cells of colon cancer patients was lower than the control (p = 0.001, p = 0.03, respectively). EGFR surface expression was increased in lymphocytes, CD3+ T cells, CD4+ Th, Th1, Th2, Th17 and CD4+ Tfh cells. The VEGFR percentage ratio of CD3+ T cells and CD4+ Tfhs and VEGFR expression of CD4+ Tphs were lower in colon cancer patients compared to the control group (p = 0.047, p = 0.04, p = 0.04, p = 0.049, respectively). VEGFR expression of Th1, Th2, CD4+ Tfh, CD8+ STL and CD8+ Tfh was increased compared to control. Discussion: In this study, for the first time in the literature, the importance of VEGFR and EGFR surface expression on the lymphocyte surface in peripheral T lymphocyte subsets in colon cancer was demonstrated. The relationship of these receptors on the lymphocyte surface with prognostic biomarkers associated with colon cancer has been evaluated and an important contribution to the literature has been made. Further studies on this subject are needed.