Çok modlu rezonatörler kullanarak çipsiz RFID etiketlerin tasarımı
Design of chipless RFID tags using multi-mode resonators
- Tez No: 846740
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÖRÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Modern kablosuz iletişim sistemlerinde önemli bir yere sahip olan RFID (Radio Frequency Identification – Radyo Frekansı ile Tanımlama) teknolojisinde yaşanan gelişmeler, nesnelerin takip ve tanılama işlemleri için oldukça önem arz etmektedir. RFID teknolojisi, daha geniş görüş alanı ve uzun okuma menzili performansına sahip olması bakımından günümüzde neredeyse her sektörde kullanılan barkod teknolojisine kıyasla önemli üstünlüklere sahiptir. Bu kapsamda, düşük maliyetli mikroşerit çipsiz RFID etiket tasarımlarında kod çeşitliliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar da oldukça önem kazanmıştır. Bu tez çalışmasında çipsiz RFID etiket için üç frekans kodu üretebilen çift modlu rezonatör, beş frekans kodu üretebilen üç modlu rezonatör ve sekiz frekans kodu üretebilen kuplaj mekanizmasına sahip üç modlu rezonatör devre modelleri teorik analizleri ile birlikte ortaya konulmuştur. Bit sayısının artırılması amacıyla, önerilen rezonatör modelleri kullanılarak çoklu rezonatör devreleri tasarlanmıştır. Bu devrelerin giriş ve çıkış kapılarına bit frekanslarını kapsayacak şekilde geliştirilen geniş bant monopol antenler eklenerek çipsiz RFID etiket tasarımları gerçekleştirilmiştir. Önerilen etiketlerin performanslarını test etmek için farklı frekans kodlarına sahip etiketler üretilmiş ve farklı koşullarda başarıyla test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Developments in RFID (Radio Frequency Identification) technology which has an important place in modern wireless communication systems, are very important for tracking and identification of objects. RFID technology has significant advantages compared to barcode technology which is used in almost every sector today, in terms of its wider sight and long reading range performance. In this context, studies to increase code variation in low-cost chipless RFID tag designs have gained importance. In this thesis, circuit models of a dual-mode resonator that can generate three frequency codes with an easy method, triple-mode resonator that can generate five frequency codes, and triple-mode resonator circuit with coupling mechanism that can generate eight frequency codes have presented with their theoretical analysis for the chipless RFID tags. In order to increase the number of bits, multi-resonator circuits have been designed using the proposed resonator models. Chipless RFID tag designs have been presented by integrating wideband monopole antennas developed to cover bit frequencies to the input and output ports of these circuits. To test the performance of the proposed tags, tags with different frequency codes have been fabricated and successfully tested under different circumstances.