Kalp yetersizliğinde soluble sT2 ve Galectin 3 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of soluble sT2 and Galectin 3 levels in patients with heart failure
- Tez No: 846749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLKİF TANRIVERDİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Kalp yetersizliği (KY), kalbin yapısal ve/veya fonksiyonel anormalliği olarak tanımlanan ve artmış intrakardiyak basınçlar ve/veya yetersiz kardiyak debi ile sonuçlanan klinik bir sendromdur. Bu hastalarda, tanı ve prognozu değerlendirmede bugüne kadar birçok biyobelirteç kullanılmış ve klinik önemleri gösterilmiştir. Soluble Stromelysin-2 (sST2) ve Galectin-3'ün KY hastalarında prognoz ile ilişkileri gösterilmiştir. Ancak, ejeksiyon fraksiyonuna (EF) dayalı KY sınıflamasında sST2 ve Galectin- 3'ün klinik önemini inceleyen çalışma yoktur. Bu çalışmanın amacı; sST2 ve Galectin-3'ün EF'ye dayalı kalp yetmezliği sınıflamasındaki tanısal değerini incelemektir. Materyal ve metod: Çalışmaya, kardiyoloji polikliniğine başvuran ve onamları alınan 41 düşük EF'li KY (HFrEF), 41 hafif azalmış EF'li KY (HFmrEF), 41 korunmuş EF'li KY (HFpEF) hastası ve 41 kontrol gönüllüsü dahil edildi. Sol ventrikül EF'nin ≤ %40 olması HFrEF, %41-%49 arasında olması HFmrEF, ≥ %50 olması ise HFpEF olarak tanımlandı. Hastaların sST2 ve Galectin-3 düzeyleri ölçüldü ve karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: Çalışmaya KY tanısı konan 123 hasta (HFrEF: 41, HFmrEF: 41 ve HFpEF: 41 hasta) ve 41 kontrol olmak üzere toplam 164 kişi dahil edildi. Bazal karakteristik özellikler açısından bakıldığında; 4 grup arasında cinsiyet (P=0.003) ve vücut kitle indeksi (VKİ) (P=0.001) açısından anlamlı farklılık olduğu tespit edildi. Post hoc analizlerde, HFpEF hastalarında HFmrEF ve HFrEF hastalarına göre kadın cinsiyet sıklığı ve VKİ'nin anlamlı olarak daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Introduction: Heart failure (HF) is a clinical syndrome which is defined as a structural and/or functional abnormality of the heart resulting in increased intracardiac pressures and/or insufficient cardiac output. Many biomarkers have been used so far to evaluate the diagnosis and prognosis in patients with HF and their clinical importance has been demonstrated. Soluble Stromelysin-2 (sST2) and Galectin-3 have been shown to correlate with prognosis in patients with HF. However, there is no study evaluating the clinical significance of sST2 and galectin-3 in HF classification according to ejection fraction (EF). In this study, we aimed to to examine the diagnostic value of sST2 and galectin-3 in HF classification based on EF. Materials and methods: Forty one HF with reduced EF (HFrEF), 41 HF with mildly reduced EF (HFmrEF), 41 HF with preserved EF (HFpEF) patients and 41 controls who applied to the cardiology outpatient clinic and whose consents were obtained were included in the study. Left ventricular EF ≤ 40% was defined as HFrEF, between 41% and 49% as HFmrEF, and ≥ 50% as HFpEF. The sST2 and Galectin-3 levels of the patients were measured and comparisons were made. Results: A total of 164 individuals, including 123 patients diagnosed with HF (HFrEF: 41, HFmrEF: 41 and HFpEF: 41) and 41 controls, were included in the study. In terms of basal characteristics; there was a significant difference among the four groups regarding gender (P=0.003) and body mass index (BMI) (P=0.001). In post hoc analyzes, the frequency of female gender and BMI were found to be significantly higher in HFpEF patients compared to HFrEF and HFmrEF groups.