Siyanürlü atıksuların tam karışımlı aerobik reaktörlerde biyolojik olarak araştırılması
- Tez No: 84677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ BARLAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
TÜRKÇE ÖZET SİYANÜRLÜ ATTKSULARIN TAM KARIŞIMLI AEROBİK REAKTÖRLERDE BİYOLOJİK OLARAK ARITILMASI Bu çalışmada siyanürlü atıksuların laboratuvar ölçekli aktif çamur sistemi üzerindeki etkileri incelenmiş ve etkili hacmi 1 litre olan reaktörler kullanılmıştır. Havalandırma difüzörler vasıtasıyla yapılmıştır. Sisteme 5-500 mg/1 aralığında değişen miktarlarda siyanür ilave edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir. 1. Respirometrik ölçümlerle oksijen kullanım hızının siyanür konsantrasyonunun artışına bağlı olarak büyük bir hızla azaldığı gözlenmiştir. 5 mg/1 kadar düşük siyanür konsantrasyonlarında bile mikroorganizmaların oksijen kullanım hızında yaklaşık % 20 oranında bir düşüş hesaplanmıştır. Siyanür konsantrasyonunun 30 mg/l'ye varması durumunda ise oksijen kullanım hızı % 50 oranında azalmakta ve 250 mg/l'nin üzerinde ilk değerin % 20' sine kadar düşüş göstermektedir. 2. Reaktörlerin üstünün açık olması veya kapak olmasının 1 günlük bekletme süresi dikkate alındığında sistem verimi üzerinde önemli bir etkisi olmamaktadır. Üstü açık reaktörlerde önemli bir HCN kaçağı olmamaktadır. 100 mg / 1 siyanürün yalnızca % 0.2'sinin HCN'e dönüştüğü belirlenmiştir. 3. Siyanür konsantrasyonunun artması durumunda, KOİ giderimi zamana bağlı olarak daha yavaş gerçekleşmektedir. 150 mg/l'ye varan siyanür konsantrasyonunda KOİ giderim verimi % 88'e düşmekte ve artan siyanür konsantrasyonlarda ise özellikle 250 mg/1 'nin üzerine çıkıldığında verim % 60'lara düşmektedir. Çalışma sonucunda 200 mg/l'nin üzerindeki siyanür konsantrasyonlarının KOİ giderim verimi üzerinde özellikle etkili olduğu ve arıtmayı geciktirdiği görülmüştür. 4. Sisteme siyanür gelmesi durumunda sistemdeki mikroorganizmaların siyanüre alışması belli bir süre aldığından dolayı siyanür, arıtma üzerinde geciktirici bir etki yapmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET BIOLOGICAL TREATMENT OF CYANIDE WASTEWATER IN AN AEROBIC COMPLETELY MIXED REACTOR In this study, the effects of cyanide on activated sludge systems were investigated. The aerobic treatability of cyanide wastewater was investigated using a laboratory scale activated sludge systems operated for about one day. The effective volume of the reactor was 1 liter and aeration was supplied with diffusers. Cyanide concentrations were varied in the range of 5-500 mg CN71. The results of this study are;. The increase of cyanide concentration, the decrease of oxygen uptake rate. When the cyanide concentration was 5 mg CN71, the oxygen uptake rate was decrease about 80% of the initial value. If the cyanide concentrations were greater than 30 and 250 mg CN71, the oxygen uptake rates could decrease about 50% and 20 % of the initial value respectively.. There is no significant effect on the system performance covered and uncovered reactor at one day of retention time. There is no significant HCN stripping in uncovered reactor. Because, 0.2 % of the 100 mg CN71 is converted to HCN.. As the cyanide concentrations have increased, the removals of COD have decreased depending on the time. Especially, the cyanide concentrations greater than 200 mg/1 affected COD removal rates. In case of coming cyanide wastewaters in the activated sludge system, microorganisms have adopted the new conditions and the retention time prolonged. vn