Nesneye yönelik bilgisayar destekli bir tasarım paketinin geliştirilmesi
Implementation of an object-oriented computer aided design package
  1. Tez No: 84678
  2. Yazar: ZERRİN AYVAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİTHAT UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
ÖZET NESNEYE YÖNELİK BİLGİSAYAR DESTEKLİ BİR TASARIM PAKETİNİN GELİŞTİRİLMESİ Bu çalışmada, nesneye dayalı bir uygulama paketi geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amacı gerçekleştirmek için nesneye yönelik yazılım geliştirme konusunda tüm yazılım yaşam döngüsünü destekleyen yöntemler üzerinde çalışılmıştır. Bu yöntemlerden üçü seçilerek [Booch; Grady Booch, OMT-Object Modelling Technique (Nesne Modelleme Tekniği); James Rumbaugh ve arkadaşları, OOSE-Object Oriented Software Engineering (Nesneye Yönelik Yazılım Mühendisliği); Ivar Jacobson tarafından geliştirilen yöntemler almak üzere] nesneye yönelik analiz ve tasarım aşaması için bir pilot uygulama gerçeklenmiştir. Bu yöntemlerin yetersiz kaldıkları noktalar sebebiyle bir başka metodoloji daha çalışmaya dahil edilmiştir. UML-Unified Modelling Language (Birleştirilmiş Modelleme Dili) Grady Booch, James Rumbaugh ve Ivar Jacobson tarafından geliştirilen bu yöntem, geliştirilirken Fussion, Coad-Yourdon, Berard gibi metodolojistlerin önerilerinden de yararlanılmıştır. Bu yöntemin diğer metodolojilere olan üstünlüğü kendine ait bir dilinin olmasıdır. Pilot uygulama olarak akademik ortamda sıkça kullandığımız öğrenci işleri otomasyonuna çözüm olmak üzere“Öğrenci Bilgi Sistemi”olarak seçilmiştir. Bu uygulama esnasında, UML'yi gerçekleştirme ortamını tam olarak sunan ROSE isimli bir CASE aracının demo versiyonu (ver.: 1.0) kullanılmıştır. Demo versiyonuna kod geliştirme aracı dahil edilmediği için UML'nin kendi dili kullanılmamıştır. Uygulamada analiz ve tasarım aşaması UML ile gerçekleştirilip, nesne model oluşturulduktan sonra, IBM System Architect'te hazırlanan E/R diyagramına göre PROGRESS 8.2B kullanılarak veri tabanı oluşturulmuş ve kaynak kodlar geliştirilmiştir. Bu çalışmanın özgünlüğü, uygulama paketinin gerçeklenmesi için seçilen UML metodolojisinin en uygun nesneye yönelik metodoloji olduğunun yapılan uygulama ile saptanması, Türkiye'de ilk defa tanıtılması ve kaynak kodların geliştirildiği PROGRESS 8.2B'nin bu tür bir uygulama için ilk defa kullanılmış olmasıdır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY IMPLEMENTATION OF AN OBJECT-ORIENTED COMPUTER AIDED DESIGN PACKAGE The aim of this work is the improvement of an object-oriented computer aided design package. To improve this a lot of object-oriented methodologies which support software life-cycle have been investigated, and three of these methodologies developed by Booch of Grady Booch, OMT-Object Modelling Technique of James Rumbaugh and OOSE (Object Oriented Software Engineering) of Ivar Jacobson. Have been selected to realize a pilot study for object-oriented analysis and design. However, since these methodologies are considered not to be satisfactory enough, another pilot study, which is called UML-Unified Modelling Language, has also been included. UML is a very sufficient methodology developed using not only their own propositions in their methodologies but propositions of other methodologists. It is superior to other methodologies since it has its own language. This pilot application has been chosen as a solution to the automation of the“Student Management System”which is widely used in academic platforms. During this process the Demo version(version 1.0) of a CASE Tool called ROSE has been used for the analysis and design. The analysis and design processes have been realized by means of UML; after obtaining the object model, a database has been established using Progress 8.2B in accordance with E/R diagram prepared IBM System Architect. The authenticity of this study is that UML methodology chosen to design the package has been considered to be the most sufficient/proper one for the object; on the other hand Progress 8.2B improved by source-code has been implemented for the first time in order to realise this kind of application. IX