Yeni bir aktif bastırma hücreli DC-DC yükseltici dönüştürücünün tasarımı, analizi ve uygulaması
Design, analysis and application of DC-DC boost converter with a new active snubber cell
- Tez No: 846775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİM SÜLEYMAN TINĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Darbe genişlik modülasyonlu (PWM) DC-DC dönüştürücüler, yenilenebilir enerji kaynakları, güç faktörü düzeltme devreleri, elektrikli araçlar vb. uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. PWM DC-DC dönüştürücülerde güç yoğunluğunu arttırmak ve maliyeti düşürmek için yüksek frekanslarda anahtarlama yapılmalıdır. Çünkü yüksek frekanslara çıkıldıkça devrenin boyutları küçülmektedir. Ancak anahtarlama frekansı arttıkça anahtarlama kayıpları ve elektromanyetik girişim (EMI) artmaktadır. Bunlara bağlı olarak dönüştürücünün toplam verimi ve çalışma performansı düşmektedir. Anahtarlama kayıplarının üstesinden gelebilmek için yumuşak anahtarlama teknikleri kullanılmaktadır. Bu bağlamda, yüksek anahtarlama frekansından kaynaklanan olumsuzlukları minimum seviyeye indirmek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Pulse-width modulated (PWM) DC-DC converters are widely used in renewable energy sources, power factor correction circuits, electric vehicles etc. widely used in applications. DC-DC PWM converters must be switched at high frequencies to increase power density and reduce cost. Because the higher the frequency, the smaller the size of the circuit. However, as the switching frequency increases, the switching losses and electromagnetic interference (EMI) increase. Accordingly, the total efficiency and operating performance of the converter decreases. Soft switching techniques are used to overcome switching losses. In this context, it is aimed to minimize the negative effects caused by high switching frequency.