Buharlanmış ve buharlanmamış kayın (fagus orientalis lipsky) odununun fiziksel ve mekanik özellikleri
  1. Tez No: 84679
  2. Yazar: ÖNER ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN KANTAV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Buharlanmış ve Buharlanmamış Kayın (Fagus orientalis Lipsky.) Odununun Fiziksel ve Mekanik Özellikleri“Buharlanmış ve Buharlanmamış Kayın (Fagus orientalis Lipsky.) Odununun Teknolojik Özellikleri”adlı bu çalışmada normal buharlama şartlarında ve 4 farklı sürede buharlanmış Doğu kayını odununda bazı fiziksel ve mekanik özelliklerinin değişimi incelenmiştir. Araştırma konusu olan Kayın örnekleri, Düzce (Bolu) Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Oda yeri İşletme Şefliği bölgesi'nden alınan ağaçlardan elde edilmiştir. Buharlama şartlan olarak 80°C sabit sıcaklık ve % 100 Bağıl Nem uygulanmış, buharlama süresi olarak ta 20, 50, 70 ve 100 saatlik buharlama süreleri seçilmiştir. Gerek örnek ağaçların alınmasında ve gerekse fiziksel ve mekanik özelliklerin tespitinde TSE Standarttan esas alınmıştır. Araştırmada hem buharlanmamış ve hem de 4 farklı sürede buharlanmış örneklerde fiziksel özelliklerden tam kuru ve hava kurusu özgül ağırlıklar, teğet ve radyal yönde daralma ve genişleme yüzdeleri ile mekanik özelliklerden Liflere Paralel Basınç direnci, Eğilme direnci, Eğilmede Elastiklik Modülü, Dinamik Eğilme Direnci, Radyal Yarılma Direnci ve boyuna, teğet ve radyal yönde Janka sertlik araştınlmıştır. Sonuç olarak, Doğu Kayınının başta özgül ağırlıklar olmak üzere direne değerlerinde ve sertliğinde buharlama işlemi ve süresine bağlı olarak anlamlı bir azalma olduğu ortaya çıkmıştır. Buna karşın fiziksel özelliklerden daralma ve genişleme yüzdesi aritmetik ortalamalar bazında karşılaştınldığında gerek radyal yönde ve gerekse teğet yönde buharlama işleminden kaynaklanan bir artış tespit edilebilmiştir. Fakat bu artış istatistiksel analizde, özellikle süreler bazında tam olarak ortaya çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Physical and Mechanical Properties of Steamed and Unsteamed Beech(FogMS orientate Lipsky) wood In this study called“ The Physical and Mechanical Properties of Beech(Fagus orientalis Lipsky) wood”, changes in some physical and mechanical properties of wood steamed under normal steaming conditions and at different periods were investigated. The trees were harvested from Diizce(Bolu) for the study. The wood specimens were steamed at 80°C and 100 % relative humidity throughout 20, 50, 70, 100 hours. All physical and mechanical tests were subjected to the Turkish standarts. Oven-dry and air-dry specific gravity values as physical properties, and compression strength parallel to grain, bending strength, modulus of elasticity in bending, impact bending, radial cleavage strength, hardness(janka) as mechanical properties of steamed and control speciemens were determined. A significiant reduce in the specific gravity values, strength properties and hardness of the steamed wood was found according to the steaming period, while an increase in sorption values of the steamed wood based on arithmatic means was determined due to the steaming procedure. But this increase was not determined in the statical analyse based on the steaming periods.