Elektrikli araçlarin şebeke yatırımına ve puant değerlerine etkisi
The effect electric vehicles on grid investment and point values
  1. Tez No: 846813
  2. Yazar: AHMET BURAK KABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM DOĞAN, DOÇ. DR. EMRE AKARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Elektrik enerjisine olan ihtiyacın günden güne artması, şebeke üzerinde halihazırda bir yük oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak, yüksek güç ihtiyacı bulunan elektrikli araçların da sistem tarafından beslenmesi bazı çekinceleri de beraberinde getirmektedir. Bu tez çalışmasında, elektrikli araçların şebeke kapasitesi üzerinde oluşturabileceği etkiler yıllara göre incelenmiştir. Bu incelemeler, belirlenen pilot bir dağıtım şebekesi üzerinde OpenDSS simülasyon programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Elektrikli araç artışına göre rastgele belirlenmiş noktalara şarj istasyonları yerleştirilerek, trafo ve hat kapasite yoğunlukları gerçek bir şebeke üzerinde farklı durumlar göz önüne alınarak karşılaştırmalı incelenmiş ve sunulmuştur. Bunun sonucunda, mevcut şebeke kapasitesinin son yıllarda giderek artan elektrikli araç sayısına göre yetersiz kalacağı, puant saatinde yukarı yönlü değişimlerin olabileceği ve bu durumun yönetilememesi sonucunda elektrik kesintilerine sebebiyet verebileceği ortaya konulmuştur. Ayrıca, planlanan yeni yatırımlar için, elektrikli araçların yatırım planlamasında göz önünde bulundurulması ve puant saatte oluşacak yüksek talebin yönetilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The increasing need for electrical energy is already placing a burden on the grid. In addition, feeding electric vehicles with high power needs by the system brings with it some concerns. In this thesis, the effects that electric vehicles may have on the grid capacity are investigated over the years. This investigation is carried out with the help of the OpenDSS simulation program on a determined pilot distribution network. Charging stations are placed at randomly determined points according to the increase in electric vehicles, and transformer and line capacity densities are comparatively examined and presented by considering different situations on a real network. As a result, it has been revealed that the current network capacity will be insufficient compared to the increasing number of electric vehicles in recent years, there may be upward changes in peak hours, and if this situation is not managed, it may cause power outages. In addition, it has been revealed that for planned new investments, electric vehicles should be taken into consideration in investment planning, and the high demand that will occur during peak hours should be managed.