Azol halkası taşıyan cox inhibitörlerinin sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Synthesis and investigation of antimicrobial activities of cox inhibitors bearing azole rings
- Tez No: 846817
- Danışmanlar: PROF. DR. MİYASE GÖZDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (NSAİİ) etkilerini siklooksijenaz (COX) enzimlerini inhibe ederek gösteren, ağrı ve inflamasyonun tedavisinde sıklıkla kullanılan ilaç grubudur. Yaygın olarak bilinen bu terapötik kullanımların yanı sıra, NSAİİ'lerin orta derecede antimikrobiyal aktivite gösterdiği ve ticari antimikrobiyal ilaçlarla birlikte uygulandığında antimikrobiyal etkinliği artırdığı bildirilmiştir. Bu tez kapsamında, çeşitli NSAİİ (naproksen, ibuprofen, flurbiprofen) ile antimikrobiyal farmakofor olarak bilinen azol halkaları (pirazol, imidazol, triazol ve benzimidazol) hidrazon köprüsü aracılığıyla bağlanarak yeni antimikrobiyal bileşikler sentezlenmiştir. Bileşiklerin kimyasal yapıları IR, 1H NMR, 13C NMR ve HRMS spektrumlarıyla doğrulanmıştır. DMSO-d6 içinde alınan NMR spektrumlarında gözlenen çift piklerden EC=N,EN-N,antiperiplanar and EC=N,EN-N,sinperiplanar konformerlerinin sorumlu olduğu NOESY ve DFT yöntemleri kullanılarak kanıtlanmıştır. Son olarak bileşikler antibakteriyel ve antifungal etkileri yönünden taranmış ve elde edilen biyolojik aktivite sonuçlarına göre, bazı türevlerin Candida albicans filamentasyonu ve/veya quorum sensing olarak bilinen bakteriyel iletişim sistemi üzerinde inhibitör etkileri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nonsteroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) are the group of drugs that show their effects by inhibiting cyclooxygenase (COX) enzymes and are frequently used in the treatment of pain and inflammation. In addition to these widely known therapeutic uses, NSAIDs have been reported to exhibit moderate antimicrobial activity and to increase antimicrobial activity when administered in combination with commercial antimicrobial drugs. In this thesis, new antimicrobial compounds were synthesised by linking various NSAIDs (naproxen, ibuprofen, flurbiprofen) and azole rings (pyrazole, imidazole, triazole and benzimidazole) known as antimicrobial pharmacophores via hydrazone bridge. The chemical structures of the compounds were confirmed by IR, 1H NMR, 13C NMR and HRMS spectra. It was proved by using NOESY and DFT methods that EC=N-EN-N-antiperiplanar and EC=N-EN-N-synperiplanar conformers are responsible for the double peaks observed in NMR spectra obtained in DMSO-d6. Finally, the compounds were screened for their antibacterial and antifungal effects and according to the biological activity results obtained, some derivatives were shown to have inhibitory effects on Candida albicans filamentation and/or bacterial communication system known as quorum sensing.