Bazı yeni fenil, furil ve benzimidazol sübstitüe oksim eterlerin sentezi ve bunların biyolojik aktivitelerinin araştırılması
The synthesis of phenyl, furyl and benzimidazole substituted oxime ethers and investigation of their biological activities
- Tez No: 237801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZEL GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Mikonazol ve ekonazol gibi ilk nesil azol antifungallerinin keşfinin ardından bu bileşiklerin yapılarında bulunan gem-fenil-(1H-imidazol-1-ilmetil) grubunun biyolojik aktiviteden sorumlu kısım olduğu ortaya konmuştur. Sonraki yıllarda yapılan antifungal ajan geliştirme çalışmaları bu temel yapı üzerinde yapılabilecek türlü modifikasyonları içermektedir. Önemli antifungal ajanlardan birisi olan oksikonazol mikonazolün oksim eter formudur ve gem-fenil-(1H-imidazol-1-ilmetil) grubu üzerinde yapılabilecek önemli modifikasyonlardan birinin de bir oksim eter grubunun yapıya dahil edilmesi olduğunu göstermiştir.Bu çalışmada gem-fenil-(1H-imidazol-1-ilmetil) grubu üzerinde çeşitli modifikasyonların gerçekleştirilerek antimikrobiyal aktivitenin bu modifikasyonlardan nasıl etkilendiğinin incelenmesi planlanmıştır. Bu amaçla ilk olarak fenil ve benzimidazol gruplarını taşıyan çeşitli O-benzil ve O-alkil oksimlerin sentezi ile furil ve benzimidazol gruplarını taşıyançeşitli O-benzil ve O-alkil oksimlerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra 1H NMR,13C NMR, LC-MS, Elementel Analiz ve X-Işınları Spektroskopisi teknikleri kullanılarak bu bileşiklerin karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise sentezleri ve karakterizasyonları tamamlanan bileşikler üzerinde antimikrobiyal aktivite testleri gerçekleştirilmiştir. Oksikonazolde yer alan imidazol grubunun benzimidazol ile yerdeğiştirilmesi sonucu elde edilen bileşikler antibakteriyel özellik göstermektedir. O-Alkil oksimler için Gram pozitif bakteriler S. aureus ve MRSA'ya karşı ölçülen en düşük MİK değerleri sırasıyla 6.25 µg/mL ve 25 µg/mL'dir. O-Benzil oksimler için MRSA'ya karşı ölçülen en düşük MİK değeri 25 µg/mL'dir.
Özet (Çeviri)
After the invention of first generation azole antifungals such as miconazole and econazole, it was put forward that the gem-phenyl-(1H-imidazol-1-ylmethyl) group which takes part in the structure of these compounds is the moiety that is responsible for the biological activity. The antifungal agent developing studies which are carried out in the following years include various modifications which can be done on this basic structure. Oxiconazole which is one of the important antifungal agents is oxime ether form of miconazole and it showed that inserting an oxime group into the structure is one of the important modifications can be done on the gem-phenyl-(1H-imidazol-1-ylmethyl) moiety.In this study it was planned to make some modifications on the gem-phenyl-(1H-imidazol-1-ylmethyl) moiety and investigate that how these modifications effect antimicrobial activity. For this purpose firstly various O-benzyl and O-alkyl oximes bearing phenyl and benzimidazole groups and O-benzyl and O-alkyl oximes bearing furyl and benzimidazole groups were synthesized. Then characterization studies of these compounds werecarried out using 1H NMR, 13C NMR, LC-MS, Elemental Analysis and X-Ray Spectroscopy techniques. In the last part of the study the antimicrobial activity tests of the the molecules whose synthesis and characterizations have been accomplished were carried out. Compounds which are obtained by the substitution of imidazole moiety by benzimidazole show antibacterial activity. The lowest MIC values obtained for O-alkyl oximes against Gram positive bacteria S. aureus and MRSA are 6.25 µg/mL and 25 µg/mL, respectively. The lowest MIC value obtained for O-benzil oximes is 25 µg/mL.