CFRP malzemeden yapılmış ince cidarlı kolonlarda bölgesel burkulma yükünün araştırılması
Investigation of regional buckle load in thin-walled columns made of CFRP material
- Tez No: 846816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ APATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Burkulma temel bir mühendislik problemidir. Bası yükü altında kalan uzun ince yapısal parçaların kararlılığını kaybetmesine denir. Burkulma konusunda EULER burkulma formülleri narin olan kolonlar (uzun kolonlar) için uygulanabilirken narin olmayan kolonlarda (kısa ve orta uzunluktaki kolonlar) bu formülasyonlar yetersiz kalmaktadırlar. Havacılık ve uzay alanında yapılan çalışmalarda yüksek mukavemetin yanında hafifliğin de çok önemli olması nedeniyle kompozit malzemeler tercih edilirken boyut olarak da parçalar küçük tasarlanmaya çalışılmaktadır. Bu amaçla bası etkisinde kullanılan narin olmayan kolonlar bölgesel burkulmaya uğrarlar. Bu çalışmada L ve U kesitli 180 adet kompozit numuneye bölgesel burkulma testleri yapılmış ve burkulma davranışları incelenmiştir. Numunelerde 25/50/25, 10/80/10 ve 50/40/10 yüzdeli serim açıları kullanılmıştır. Bölgesel burkulmayı meydana getiren yükler deneyler esnasında tayin edilmeye çalışılmıştır. Numuneler arasında değişen kenar uzunluğu, et kalınlığı ve kompozit serim açısı gibi faktörlerin bölgesel burkulmaya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Buckling is a basic engineering problem. It is the loss of stability of long and thin structural parts under compression load. Regarding buckling, while EULER buckling formulas can be applied for slender columns (long columns), these formulations are inadequate for non-slender columns (short and medium length columns). Composite materials are preferred because lightness is very important in addition to high strength in studies carried out in the field of aviation and space, and efforts are made to design small parts in size. For this purpose, non-slender columns used under compression experience local buckling known as crippling. In this study, crippling buckling tests were performed on 180 composite samples with L and U sections and their behavior was examined. Percentage of laying angle 25/50/25, 10/80/10 and 50/40/10 were used in the specimens. The loads causing crippling buckling were tried to be determined during the experiments. It was examined how factors such as edge length, thickness and composite laying angle, which vary between samples, affect crippling buckling.