İstanbul Boğazı'ndaki kirlilik kaynakları ve balıkçılığa etkileri
Sources of pollution in the Istanbul Strait and its effects on fisheries
  1. Tez No: 84682
  2. Yazar: EMİNE SADIKOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. H. DİLEK TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET ISTANBUL BOGAZI'NDAKI KİRLİLİK KAYNAKLARI ve BALIKÇILIĞA ETKİLERİ Türkiye'nin kıyısal uzunluğu 8250 km olmakla beraber, su ve su ürünleri sanayi, ülke ekonomisinde hak ettiği yeri hem almamış, hem de kirlilik, aşırı ve usulsüz avcılık yüzünden daha başlamadan yok olmaktadır. İstanbul Boğazı'nda petrol kirliliğine neden olan deniz yolu taşımacılığı endişe verici durumdadır. İstanbul Boğazı kıyısal alanlarının aşırı ve usulsüz kullanımı kirliliğin daha ileri boyutlara varmasına, denizel ekosistemin kaybına ve balık stoklarının azalmasına neden olmuştur. İstanbul Boğazı kıyısal suları evsel ve sanayi atıklarının yoğun etkisi altındadır. Karadeniz ve Marmara Denizi kirliliği İstanbul Boğazı'ndaki kirliliğin etkisini artırmış, ötrofikasyonun sonucu olarak besin zincirinin kısalması, balık stoklarını etkileyen türlerin azalması, ticari stokların ve tür çeşitliliğin azalmasına neden olmuştur. Bu çalışma İstanbul Boğazı balıkçılarının çevre bilincini incelemeye yönelmiştir. Aşağıdaki sorular araştırmanın genel konularını oluşturmaktadır : 1) Kirlilik, aşırı ve usulsüz balıkçılık faaliyetleriyle ekonomik kayıplara uğrayan İstanbul Boğazı balıkçıları, sorunlarının farkında mıdırlar? 2) İstanbul Boğazı'ndaki kirliliğin balıkçılığa etkileri nelerdir? Çalışmanın birinci bölümünde İstanbul Boğazı'nın morfolojik, oşinografik özellikleri ve günümüze kadar yapılan çalışma sonuçlarının ana hatları açıklanmakta, ikinci bölümünde İstanbul Boğazı'ndaki kirlilik kaynakları ve balıkçılık faaliyetleri sırasında balıkçılarla yapılan anketler ve yunus gözlemi değerlendirilmektedir. Yaptığım çalışmanın sonucunda, İstanbul Boğazı balıkçı sorunlarının bütün karmaşıklığına rağmen, İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Mühendislik Fakültesi tarafından bu bölge balıkçılarına düzenlenecek eğitim seminerlerinin ve devamlı bir ilişkinin gelecekte sorunlara çözüm getireceği inancındayım.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOURCES OF POLLUTION IN THE ISTANBUL STRAIT ( BOSPHORUS ) and ITS EFFECTS TO FISHERY The coastline of Turkey has a length of 8250 kilometres. However, compared to the Turkey's aqricultural industry, fishing comprises a very small portion in the Turkish economy due to marine pollution, excessive and improper fishing. In the Bosphorus chronic oil pollution from routine shipping are of growing concern. Coastal waters throughout the region are increasingly polluted with untreated municipal and industrial effluents. Coastal waters in the Bosphorus have been heavily affected by the waste water originating from both residential and commercial sources. Overuse and misuse of the Bosphorus' s waters has led to widespread pollution, degraded marine ecosystems and depletion of fish stocks. The pollution load from the adjacent waters have increased drastically, trigerring algal blooms and eutrophication. Sources of pollution in the Bosphorus, has resulted in extreme eutrophication and a drastic decline in fish populations especially commercial stocks and species diversity. In this context, the thesis aims to evaluate the environmental awareness level of the Istanbul Strait ( Bosphorus) fishermen.There are series of questions to be answered about the fisherman community. The following questions are aimed to capture the essence of the matter : 1) Are the Bosphorus fishermen who have been facing substantial economical loses due to pollution, excessive and improper fishing aware of their problems. 2) what are the effects of the pollution on the fishery through the Bosphorus. The first Chapter will provide a general outline about morphologic, oceanographic features of the Bosphorus and results of the scientific study in the Bosphorus until now. The Second chapter will give an insight to the identification sources of pollution and affected areas and will outline the environmental awareness of fishermen in the Bosphorus during fishery activities as well as the results of the dolphin observation. Finally, despite the complexity of the problems faced by the Bosphorus fishermen, I believe that through a well designed environmental training programme which can be designed and implemented by Istanbul University of Aquatic Products Engineering Faculty, many of these problems can be overcome.