3-B tekil girdap elemanları yöntemi ile akış alanlarının benzeşimi
- Tez No: 84681
- Danışmanlar: PROF.DR. C. RUHİ KAYKAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET 3B TEKİL GİRDAP ELEMANLARI YÖNTEMİ İLE AKIŞ ALANLARININ BENZEŞİMİ Bu çalışmada halka girdapların gelişimi ve etkileşiminin, akışkanlar dinamiği açısından bilgisayar destekli deneyleri ve analizi yapılmıştır. 3 boyutlu olarak ele alman halka girdapların etkileşiminde“Vorton”girdap elemanları yöntemi ve“Cloud In Cell”girdap elemanları yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada, ince ve kalınlıksız halka girdaplar kullanılmıştır. Tek halka girdap, arka arkaya iki halka girdap ve yan yana iki halka girdabın gelişimi ve etkileşiminin bilgisayar deneylerinde benzeşimi yapılmıştır. Bilgisayar deneylerinden elde edilen sonuçlar, halka girdap ve girdapların türbülans enerji spektrumu, topolojisi, kinetik enerjisi ve ortalama konumlan açısından değerlendirilmiştir“Vorton”girdap elemanları yönteminde viskoz etkiler etkinlikle modellenmiştir. Tez kapsamında kullanılan yöntemlerden“Vorton”girdap elemanları yöntemi için Pentium işlemcili PC 'lerde kullanılmak üzere Fortran dilinde çeşitli bilgisayar programlan üretilmiştir. Bilgisayar programları, seçilen halka girdap etkileşimi problemlerine uygulanmış ve elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY SIMULATION OF FLOW FIELDS CALCULATED BY 3D DISCRETE VORTEX ELEMENT METHOD In this study, the evolution and interaction of vortex rings are examined with computer experiments. 3-D discrete vortex element method so called Vortons Method and Cloud In Cell Method are utilized so as to analyse the interactions of 3-D vortex rings. Thin vortex rings are considered throughout the study. The evolution and interaction of a vortex ring, two vortex rings; starting one behind the other and two vortex rings; starting side by side are simulated by the computer experiments. The results are discussed and assessed with the turbulence energy spectrum, vortex topology, kinetic energy and avarage ring location graphics. The viscous effects are effectively modelled in“Vorton”discrete vortex element method. In the content of the thesis, CFD programs are written in Fortran Language for“Vorton”discrete vortex element method to be used in Pentium processor based PC's. XIII