Stres üriner inkontinansı olan kadınlarda iki farklı egzersiz eğitiminin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different exercise training i̇n women with stress urinary i̇ncontinence
- Tez No: 846821
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı; stres üriner inkontinans (SÜİ) tanısı olan kadınlarda klasik pelvik taban kas eğitimi (K-PTKE) ile fonksiyonel pelvik taban kas eğitimi (F-PTKE)'nin etkilerini ortaya koymak ve karşılaştırmaktı. Çalışmaya SÜİ tanısı olan ve yaş ortalaması 53,80±11,74 yıl olan 41 birey dahil edildi. Bireyler randomize olarak Grup 1 (K-PTKE, n=21) veya Grup 2 (F-PTKE, n=20)'ye atandı. Bireyler 8 haftalık müdahale sürecinin öncesinde, 4. müdahale haftasının sonunda ve 8. müdahale haftasının sonunda olmak üzere toplam 3 kez değerlendirildi. Primer sonuç ölçümü olarak subjektif inkontinans şiddeti ve inkontinansın günlük yaşam üzerine genel etkisi Uluslararası İnkontinans Konsultasyon Anketi-Kısa Form ile değerlendirildi. Sekonder sonuç ölçümleri olarak, pelvik taban kas kuvveti Modifiye Oxford Skalası ile, objektif inkontinans şiddeti 1 saatlik ped testi ile, inkontinansın yaşam kalitesinin alt boyutları üzerine etkisi King Sağlık Anketi ile ve bireylerin semptom şiddeti ve iyileşme algıları Hasta Global Şiddet ve İyileşme Algısı Skalaları ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to reveal and compare the effects of traditional pelvic floor muscle training (T-PFMT) and functional pelvic floor muscle training (F-PFMT) in women diagnosed with stress urinary incontinence (SUI). 41 individuals diagnosed with SUI and with an average age of 53.80±11.74 years were included in the study. Individuals were randomly assigned to Group 1 (T-PFMT, n=21) or Group 2 (F-PFMT, n=20). Individuals were evaluated 3 times in total: before the 8-week intervention period, at the end of the 4th intervention week and at the end of the 8th intervention week. As primary outcome measure, subjective SUI severity and the general impact of SUI on daily life was evaluated with the International Incontinence Consultation Questionnaire-Short Form. As secondary outcome measurements, pelvic floor muscle strength was evaluated with the Modified Oxford Scale, objective SUI severity was evaluated with the 1-hour pad test, the effect of SUI on sub-dimensions of quality of life (QoL) was evaluated with the King Health Questionnaire, and individuals' symptom severity and perception of recovery were evaluated with Patient Global Impression of Severity and Change Scales.