Hakkariİ ilinde bulunan bazı çekirge türlerinin Saga hakkarica (Sirin & Taylan 2019), Uvarovistia zebra (Uvarov, 1916), Bradyporus (Callimenus) latipes (Stål, 1875), Isophya hakkarica (Karabağ, 1962), Pezodrymadusa indivisa (Karabağ, 1961), yağ asit profilinin saptanması
Determination of the fatty acid profile of some locust species Saga hakkarica (Sirin & Taylan 2019), Uvarovistia zebra (Uvarov, 1916), Bradyporus (Callimenus) latipes (Stål, 1875), Isophya hakkarica (Karabağ, 1962), Pezodrymadusa indivisa (Karabağ, 1961) found in Hakkari province
  1. Tez No: 846851
  2. Yazar: SADIK ORHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Analizlerdeki yağ asit sonuçlarına göre; Saga hakkarica, Uvarovistia zebra, Bradyporus (Callimensu) latipes'de ilk sırada Oleik asit (C18:1c) yer alırken, bu türler arasında da Oleik asitin en yüksek değeri Uvarovista zebra'da 36,4±2,8 değer ile görülmüştür. Isophya hakkarica Karadağ türünde ise ilk sırayı αLinolenik asit (C18:3n3) 18,4±,1 ile alırken, Pezodrymadusa indivisa Karabağ türünde ise en yüksek değeri ile yağ asiti Linolenik asit (C18:2c) 23,6±1,8 %'lik değer ile saptanmıştır. Yine türlerin kendi içinde ise Saga hakkarika'da Palmitik asit % 17,3±1,4, Uvarovistia zebra'da Linolenik asit %14,7±1,1, Bradyporus (Callimenus) latipes'de αLinolenik asit (C18:3n3) 14,6±0,01, Isophya hakkarica Karabağ'da Laurik asit (C12:0) 10,4±0,1 ki bu oran diğer dört türden farklı olarak yüksek çıkmıştır. Pezodrymadusa indivisa Karabağ'a baktığımızda ise Oleik asit 17,1±1,3 olarak saptanmıştır. Isophya hakkarica Karabağ'da yine farklı olarak Kaprilik asit (C8:0) 7,79±0,1 ile Pezodrymadusa indivisa Karabağ'da Palmitik asit olduğu gözlenmiştir. Bradyporus Callimenus latipes'de ise çok farklı bir durum olarak, tLinolelaidik asit (C18:2t) % 9,62±1,54 olarak saptanmıştır. Isophya hakkarica Karabağ'da ise Miristik asit (C14:0) 6,28±0,01, Pezodrymadusa indivisa Karabağ'da ise αLinolenik asit (C18:3n3)'de 7,88±0,01 olarak saptanmıştır. Son olarakta bu türlerin arasında SAFA'da Isophya hakkarica Karabağ türünde en yüksek değer 48,0±7,5 olduğu, MUFA % oranlarında Uvarovistia zebra 41,4±1,3 ile önde olduğu, PUFA % oranlarında ise Bradyporus Callimenus latipes'in 40,4±2,2 ile yüksek bir seviyede olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the fatty acid results in the analysis; While Oleic acid (C18:1c) ranked first in Saga hakkarica, Uvarovistia zebra, Bradyporus (Callimensu) latipes, the highest value of Oleic acid among these species was seen in Uvarovista zebra with a value of 36.4±2.8. In the Isophya hakkarica Karadağ species, αLinolenic acid (C18:3n3) ranks first with 18.4±.1, while in the Pezodrymadusa indivisa Karadağ species, the fatty acid Linolenic acid (C18:2c) with the highest value is 23.6±1.8%. It was determined with a value of. Again, within the species, Palmitic acid is 17.3±1.4% in Saga hakkarika, Linolenic acid is 14.7±1.1% in Uvarovistia zebra, αLinolenic acid (C18:3n3) is 14% in Bradyporus (Callimenus) latipes. .6±0.01, Lauric acid (C12:0) in Isophya hakkarica Karadağ was 10.4±0.1, which was higher than the other four species. When we look at Pezodrymadusa indivisa Karadağ, Oleic acid was found to be 17.1±1.3. It was observed that Isophya hakkarica Karadağ had Caprylic acid (C8:0) of 7.79±0.1 and Pezodrymadusa indivisa Karadağ had Palmitic acid. In Bradyporus Callimenus latipes, a very different situation, tLinolelaidic acid (C18:2t) was detected as 9.62±1.54%. In Isophya hakkarica Karadağ, Myristic acid (C14:0) was found to be 6.28±0.01, and in Pezodrymadusa indivisa Karadağ, αLinolenic acid (C18:3n3) was found to be 7.88±0.01. Finally, among these species, the highest value in SAFA is 48.0±7.5 in Isophya hakkarica Karadağ species, Uvarovistia zebra is ahead with 41.4±1.3 in MUFA% rates, and Bradyporus Callimenus latipes is 40% in PUFA% rates. It was also found to be at a high level of .4±2.2.