Sitolojik olarak bethesda kategori IIII ve IV tiroid nodulü olan hastalarda cerrahi yaklaşım tercihleri ve malignite oranları
Surgical approach preferences and malignancy rates in patients with cytologically bethesda category III and IV thyroid nodules
  1. Tez No: 846923
  2. Yazar: MERT EDİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Bu çalışmada tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) yapılan ve biyopsi ile Bethasda kategori III ve IV tiroid nodülü saptanan hastalarda cerrahi yaklaşım tercihlerinin ve malignite oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: TİİAB sonucuna göre Bethesda Kategori III (önemi belirsiz atipi (ÖBA)) ve IV (foliküler neoplazi şüphesi (FNS)) tiroid nodulü olan ve cerrahi tedavi uygulanmış toplam 172 hastanın verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların demografik verileri, ultrasonografi verileri, hastalara uygulanan cerrahi yöntemler ve postoperatif histopatoloji sonuçları incelendi. Bulgular: Çalışmaya 121'i kadın (%70.3), 51'i erkek (%29.6) olmak üzere toplam 172 hasta alındı. Hastaların yaş ortalaması 49.1 ± 13,2 yıl olarak saptandı. Hastaların TİİAB sonucuna göre, 155 hasta ÖBA, 17 hasta FNS ile opere edilmişti. ÖBA olan 155 hastanın 69'unda (%45.5), FNS saptanan 17 hastanın 10'unda (%58.8) malignite saptandı. TİİAB'ni takiben tüm hastalardan 136 (%79) hastaya total tiroidektomi, 36 (%21) hastaya lobektomi ve lobektomi yapılan hastaların 13'üne (%36) tamamlayıcı tiroidektomi yapılmıştı. ÖBA nedeniyle opere edilen hastaların 124'üne (%80) total tiroidektomi uygulanırken, 31 (%20) hastaya lobektomi uygulanmıştır. FNS izlenen 17 hastanın 12'si (%70.6) total tiroidektomi, 5'i (%29.4) ise lobektomi ile tedavi edilmişti. Total tiroidektomi uygulanan ve malignite izlenmeyen 70 hastada ve malignite saptanmış olmasına rağmen tümörün unilateral olduğu, tümörde lenfovasküler ve kapsül invazyonu izlenmeyen 20 hastada lobektomi (toplam 172 hastanın 90'nında (%52,3))yeterli bir cerrahi tedavi olabilirdi. Sonuç: Çalışmamız ÖBA ve FNS tanısı konan hastalarda malignite oranlarının az olmadığını göstermiştir. Çalışmamız ÖBA ve FNS tanısı konan hastalarda, güncel önerilerin aksine, total tiroidektominin daha fazla tercih edildiğini göstermektedir. TİİAB sonucu ÖBA veya FNS olarak raporlanan hastalarda, özelliklede tek lobta solid nodülü olan hastalarda, lobektomi ve istmektomi önerilmesi gereken cerrahi tedavi yaklaşımı olup postoperatif dönemde histopatolojik inceleme sonuçlarına göre gerekirse tamamlayıcı tiroidektomi önerilmelidir. Aynı hasta gurubunda hastaların klinik, laboratuvar ve USG bulgularına göre seçilmiş vakalarda total tiroidektomi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate surgical approach preferences and malignancy rates in patients who underwent thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) and were found to have Bethasda category III and IV thyroid nodules. Material and Methods: According to the FNAB results, the data of a total of 172 patients with Bethesda Category III (atypia of undetermined significance (AUS)) and IV (suspicious follicular neoplasia (FNS)) thyroid nodules and who underwent surgical treatment were evaluated retrospectively. The patients demographic data, ultrasonography data, surgical methods applied to the patients, and postoperative histopathology results were examined. Results: A total of 172 patients, 121 women (70.3%) and 51 men (29.6%), were included in the study. The average age of the patients was found to be 49.1 ± 13.2 years. According to the FNAB results of the patients, 155 patients were operated on AUS and 17 patients were operated on FNS. Malignancy was detected in 69 (45.5%) of 155 patients with AUS and in 10 (58.8%) of 17 patients with FNS. Following FNAB, total thyroidectomy was performed in 136 (79%) of all patients, lobectomy was performed in 36 (21%) patients, and completion thyroidectomy was performed in 13 (36%) of the patients who underwent lobectomy. Total thyroidectomy was performed in 124 (80%) of the patients operated on due to AUS, while lobectomy was performed in 31 (20%) patients. Of the 17 patients with FNS, 12 (70.6%) patients were treated with total thyroidectomy and 5 (29.4%) patients with lobectomy. Lobectomy could have been an adequate surgical treatment in 70 patients who underwent total thyroidectomy and no malignancy was observed, and in 20 patients in whom the tumor was unilateral even though malignancy was detected and no lymphovascular or capsule invasion was observed in the tumor (90 of 172 patients (52.3%) in total). Conclusion: Our study showed that malignancy rates are not low in patients diagnosed with AUS and FNS. Our study indicates that total thyroidectomy is preferred in patients diagnosed with AUS and FNS, contrary to current recommendations. In patients whose FNAB result is reported as AUS or FNS, especially in patients with a solid nodule in a single lobe, lobectomy and isthmectomy should be recommended surgical treatment approaches, and if necessary, complementary thyroidectomy should be recommended according to the results of histopathological examination in the postoperative period.