Endüstriyel prefabrik betonarme yapıların deprem yalıtımı
Seismic isolation of industrial prefabricated reinforced concrete structures
- Tez No: 846926
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCİP TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ülkemizde aktif fay hatlarının bulunmasından dolayı deprem oluşumu fazladır. Yapısal hasarlara neden olan en önemli etmen depremdir. Depremin yapıda oluşturacağı hasarları önlemek amacı ile sismik izolatör sistemleri de kullanılmaktadır. Bu çalışmada prefabrik bir sanayi yapısı kullanılmıştır. Ülkemizdeki sanayi yapıların büyük bir kısmını, uzun yıllardır kullanılan, çok açıklıklı veya tek açıklıklı genellikle bir katlı betonarme prefabrike yapılar oluşturmaktadır. Bu çalışmada prefabrik bir sanayi yapısının kolon ve çatı birleşim bölgesine sismik izolatör yerleştirilerek yapının davranışı üzerindeki etkiler belirlenmiştir. Yapılan bu çalışmada üç yüzey sürtünme sarkaç izolatörü kullanılmıştır. Tez kapsamında kullanılan endüstriyel prefabrik yapı ankastre mesnetli ve sismik izole olacak şekilde modellenmiş ve daha sonra seçilen dört depreme ait deprem ivme değerleri yapıya etki ettirilmiştir. Modellenen yapı SAP2000 paket programı kullanılarak zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen veriler karşılaştırılıp ankastre mesnetli yapı ve sismik izolatörlü yapı arasındaki davranış ve iç kuvvetler arasındaki farklar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the presence of active fault lines in our country, earthquake occurrence is frequent. One of the most significant factors causing structural damage is earthquakes. Seismic isolator systems are also used to prevent damages caused by earthquakes. In this study, a prefabricated industrial structure was utilized. A large portion of industrial structures in our country consists of long-standing, often single-story, large-span or single-span reinforced concrete prefabricated structures. In this study, the effects of placing seismic isolators in the column and roof connection area of a prefabricated industrial structure were determined. In this research, a three-surface friction pendulum isolator was employed. The industrial prefabricated structure used in the scope of the thesis was modeled with both fixed supports and seismic isolation, and earthquake acceleration values for four selected earthquakes were applied to the structure. The modeled structure was analyzed using the SAP2000 software package with a non-linear dynamic analysis method in the time domain. The obtained data were compared, and differences in behavior and internal forces between the structure with fixed supports and the structure with seismic isolators were examined.