Atık polietilen alüminyum, ay çekirdeği kabuğu ve testere talaşı karışımından üretilen biyokompozitlerin fiziksel ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of physical and mechanical properties of biocomposites produced from waste polyethylene aluminum, sunflower shell and sawdust mixture
  1. Tez No: 846942
  2. Yazar: BUSE NUR ERDİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR AYRILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünyada kullanılan kaynakların sınırlı olması ve üretilen kaynakların artan maliyetleri sebebiyle günümüzde geri dönüşüm çok büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple gündelik hayatta çokça kullandığımız tetrapak ambalajlarının çöpe atılmaması ve doğada çözünemeyen malzemelerden oluştuğu için geri dönüştürülmesi oldukça önemlidir. Ayrıca atık olarak çıkan testere talaşı ve ay çekirdeği kabuğunun nihai bir malzemede kullanılması amaçlanmıştır. Bu sebeple tez çalışmasında geri dönüştürülmüş atık alüminyum polietilen, üretim artığı olarak çıkan testere talaşları ve ay çekirdeği kabukları kullanılmıştır. Atık alüminyum polietilen, ay çekirdeği kabuğu, testere talaşı ve uyum sağlayıcı ajan (MAPE) malzemelerinden belirli oranlarda 6 grup oluşturulmuştur. Bu gruplar çift vidalı ekstrüder içerisine atılarak pelet haline getirilmişlerdir. Daha sonrasında tüm gruplar enjeksiyon kalıplama makinesinde deney numune boyutlarında basılmıştır. Yeni oluşan biyokompozit malzemelerin fiziksel ve mekanik özellikleri belirlemek için deneyler yapılmıştır. Kontrol grubu olarak belirlenen atık alüminyum polietilen, diğer gruplarla kıyaslandığında polimerin içerisine testere talaşı (odun unu) ve az miktarda ay çekirdeği kabuğu eklendikçe çekme, eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü ve malzemede su alma oranında artış olduğu darbe direncinde ise azalmalar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Recycling is of great importance today due to the limited resources used in the world and the increasing costs of produced resources. For this reason, it is very important that the tetrapak packages we use in daily life are not thrown away and recycled because they consist of non-biodegradable materials. It is also intended to use waste sawdust and sunflower shells in the final material. For this reason, recycled waste aluminum polyethylene, sawdust and sunflower shells obtained from production residues were used in the thesis study. Six groups were created from waste aluminum polyethylene, sunflower shell, sawdust and adapting agent (MAPE) materials in certain proportions. These groups were thrown into the twin screw extruder and turned into pellets. Afterwards, all groups were printed in test sample sizes on the injection molding machine. Experiments were carried out to determine the physical and mechanical properties of newly formed biocomposite materials. When waste aluminum polyethylene, which was determined as the control group, was compared to the other groups, it was observed that as sawdust (wood flour) and a small amount of sunflower shells were added to the polymer, there was an increase in tensile, bending strength, modulus of elasticity in bending and water absorption rate in the material, and a decrease in impact resistance.