SF6 molekülünün üçlü diferansiyel tesir kesitlerinin ölçülmesi
Triple differential cross section measurements of SF6 molecule
  1. Tez No: 846941
  2. Yazar: MURAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ALİ YALIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kükürt hekzaflorür (SF6), küresel ısınma potansiyeli olmasına rağmen bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle endüstride sık kullanılan bir gazdır. SF6'nın elektron etkisi ile iyonlaşma çalışmaları, özellikle çarpışma sonucu açığa çıkan parçacıkların enerji ve açısal dağılımlarının ölçülmesi, iyonlaşma sürecinin temel fiziksel özellikleri ve molekülün yapısı hakkında değerli bilgiler sağlamaktadır. Bu çalışmada, SF6'nın elektron etkisi ile iyonlaşma olayı için ikili ve üçlü diferansiyel tesir kesiti ölçümleri yapılmıştır. Elektron çarpışma spektrometresi kullanılarak SF6 molekülünün 50-350 eV enerjili elektronlar ile çarpışması sonucu gerçekleşen olaylarının tesir kesitleri enerji ve saçılma açılarının fonksiyonu olarak ölçülmüştür. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, SF6'nın moleküler yapısı hakkında önemli bilgiler ortaya koymakta olup, molekülün yüklü parçacıklar ile olan etkileşimlerinin anlaşılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sulfur hexafluoride (SF6) is a gas commonly used in industry due to some of its physical and chemical properties, despite its global warming potential. Studies on the electron impact ionization of SF6 provide valuable information about the fundamental physical properties of the ionization process and the structure of the molecule, especially measuring the energy and angular distributions of particles released as a result of collisions. In this study, double and triple differential cross section measurements for electron impact ionization events on SF6 were conducted. The cross-sections of events resulting from collisions between SF6 molecules and electrons with initial energies ranging from 50 to 350 eV were measured as functions of energy and scattering angles with electron collision spectrometer. Results obtained in this study provide important insights into the molecular structure of SF6 and contribute to understanding the interactions of the molecule with charged particles.