Mapping minds, charting memories: Spatial dimensions of collective memory in the METU Ankara Campus and Ffaculty of Architecture
Zihinleri haritalamak, anıları izlemek: ODTÜ Ankara Kampüsü ve Mı̇marlık Fakültesı̇'nde kolektı̇f hafızanın mekânsal boyutları
- Tez No: 847010
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU CİHANGER MEDEIROS RIBEIRO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu çalışma, kolektif belleği yol gösterici bir kavram olarak yeniden değerlendirirken, belleğin mekânsal boyutunun geçerliliğine ve özgünlüklerine odaklanmaktadır. Temel amaç, kentsel mekân içerisinde kolektif ve bireysel belleği kuramsal olarak incelemek, bunların mevcut literatürdeki mekânsal boyutlarını kentsel çalışmaların daha geniş bağlamında anlamaktır. Bu inceleme, sosyoloji, mimarlık ve psikoloji gibi çeşitli disiplinlerden gelen içgörülerle desteklenmektedir. Bu sayede araştırma, öncelikle Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ankara Kampüsü'nde, ikincil olarak da Mimarlık Fakültesi'nde gerçekleştirilen bir vaka çalışması aracılığıyla hafızanın mekân ve hafızanın kullanıcıya özgü mekânsal değerlerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma, ODTÜ Kampüsü ile ilgili olarak kapsamlı bir arşiv çalışması yürütmekte, yarı yapılandırılmış görüşmeler yapmakta ve bellek anlatılarıını izlemek ve kullanıcıların mekansal deneyimlerini haritalamak için keşifsel araştırma yoluyla yirmi dört katılımcıdan aldığı zihinsel haritaları derlemektedir. Sonuçlar, bellek yolu, saklanma mekânları, insanlarla ilişkilendirilen mekânlar, boşluk mekânları, odak mekânlar, tekil ritüeller ve kişisel rotalar gibi hafızanın çeşitli mekânsal boyutlarını ortaya koymaktadır. Araştırma, kolektif belleğin süregelen önemine rağmen, kentsel çalışmaların bireylerin sürekli değişen ve benzersiz hafızalarını göz ardı etmemesi gerektiğini, çünkü bu hafızaların insanlar için daha iyi yaşam ortamlarının korunması ve geliştirilmesinde önemli katkılarda bulunacağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the validity and peculiarities of the spatial dimension of memory while re-evaluating collective memory as the guiding concept. The main objective is to theoretically examine collective and individual memory within urban space, and understand their spatial dimensions in the existing literature within the broader context of urban studies. This examination is substantiated by insights from various disciplines, including sociology, architecture, and psychology. By doing this, the research aims to reveal the site and user-specific spatial values of memory, primarily through a case study at the Middle East Technical University (METU) Ankara Campus and secondarily at the Faculty of Architecture. Related to the METU Campus, the research undertakes an extensive archival study, conducts semi-structured interviews, and gathers mental maps from twenty-four participants through exploratory research to chart memory narratives and map users' spatial experiences. The results reveal several spatial dimensions of memory such as memory path, hidden spaces, people-associated spaces, void spaces, focal spaces, singular rituals, and personal routes. The research argues that despite the ongoing significance of collective memory, urban studies should not overlook the everchanging and unique memories of individuals as these memories can significantly contribute to the preservation and enhancement of better living environments for people.