Kadınların aile planlaması tutumu ile üreme baskısı arasındaki ilişki
The relationship between women's family planning attitudes and reproductive coercion
- Tez No: 847011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAĞMUR GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı evli kadınların aile planlaması tutumu ve üreme baskısı arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişkisel nitelikte olan bu araştırma Siirt ilindeki yedi aile sağlığı merkezinde yürütülmüştür. Araştırma 409 kadın ile tamamlanmıştır. Veriler Haziran 2022–Ekim 2022 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile“Kişisel Bilgi Formu”,“Aile Planlaması Tutum Ölçeği”ve“Üreme Baskısı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22 yazılımı ile yapılmıştır. Araştırmaya başlamadan önce etik kurul onayı ve kurum izni alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan kadınların yaş ortalaması 25.62±2.89, evlilik süresi 5.13±3.15 yıldır. Kadınların aile planlaması toplam puan ortalaması 117.36±16.57 ve üreme baskısı ölçeği toplam puan ortalaması 0.60±0.86'dır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the relationship between family planning attitudes and reproductive coercion among married women. Material and Methot: This descriptive and correlational study was conducted in seven family health centers in Siirt province. The study was completed with 409 women. The data were collected between June 2022 and October 2022 by face-to-face interviews using the“Personal Information Form”,“Family Planning Attitude Scale”and“Reproductive Coercion Scale”. Data were analyzed with SPSS 22 software. Ethics committee approval and institutional permission were obtained before starting the study. Results: The mean age of the women participating in the study was 25.62±2.89 years and the mean duration of marriage was 5.13±3.15 years. The mean total score of family planning attitude scale was 117.36±16.57 and the mean total score of reproductive coercion scale was 0.60±0.86 in the last three months.