İskenderun Demir Çelik Fabrikaları işçilerinde serum demir, bakır, çinko ve kurşun değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 84702
  2. Yazar: SEYFİ GÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
33 6. ÖZET. Bu çalışmanın temel amacı kan örneklerinde Demir, Bakır, Kurşun ve çinko seviyelerini tayin etmektir. Yoğun kirlilik ortamında yıllar boyu çalışan demir-çelik işçilerinden alınan kan örnekleri uygun ortamda taşınarak Ç.Ü.Tıp fakültesi Temel Tıp Bilimleri laboratuarında bulunan Parkin Elmer-2380 marka Atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile kan serumlarındaki Demir, Bakır, Çinko ve Kurşun değerleri ölçülmüştür. Kan örneği alınacak işçiler; demir cevherinin toz halinde işlendiği Sinter, Cevherden sıvı demirin elde edildiği yüksek fırınlar, Sıvı demirin mamul haline getirildiği Haddehane ve Çelikhane üniteleri ile Yoğun kurşuna maruziyetin bulunduğu Elektrik bakım-akü ünitelerinden seçilmiştir. Kan örneği alınan işçilerin ortalama çalışma süreleri yirmi yıldır. Bu ünitelerde işçilerin ağır metallerin toz ve buharına yüksek oranda maruziyetleri sözkonusudur. Yapılan ölçümlerde demir metali hariç diğer metallerin sonuçları normal sınırlar arasında çıkmıştır. Demir seviyesi ise yaklaşık tüm işçilerde normal seviyenin üzerinde çıkmıştır. Literatürler taranarak ilgili ağır metallerle ilgili genel bilgiler de başlıklar halinde derlenmiştir. 7.SUMMARY The basic intention of this study; The determined level of trace elements (Iron, Copper, Lead and Zinc etc.) at blood samples. Samples of blood taken from workers of iron-steel working in intense soiled environment for twenty years approximately were transfered properly to Faculty of Medicine, Çukurova University and Levels of iron, Copper, Zinc and Lead in blood serum were determined at AAS-Parkin- Elmer- 2380 The workers whom samples of blood were taken were selected from those sections; The process of rolling-mill of iron and steel at Sinter, The Furnace with high heat in which liquid iron obtained from iron substances and processed and the section of electricity- battery maintenance. These workers are exposed to highly level of to dust and fume of trace metals. (iron, zinc, copper and lead). In measurements levels of zinc, copper and lead were considered at normal. Levels of iron were determined at high level approximately in all workers. The literature were examined and general information was given briefly in the study
Özet (Çeviri)