Kahramanmaraş koşullarında fiğ bitkisinin (Vicia sativa l.) pamuk bitkisi (Gossypium hirsutum l.) ile ekim nöbetinde kullanılması olanakları
  1. Tez No: 84701
  2. Yazar: MEHMET KAPUDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHABETTİN ELÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
49 6.ÖZET Bu araştırma, yörede, tek yıllık yem bitkisi olan fiğin (Karaelçi), pamuk bitkisi ( Erşan 92 ) ile ekim nöbetinde kullanılması olanaklarının tespiti amacıyla, 1996-97 ürün yılında Kahramanmaraş Tarımsal Araştırma Enstitüsü arazisinde, tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamak olarak yürütülmüştür. Deneme 4 bloktan oluşmuş ve her blokta 3 parsel bulunmuştur. Parsel genişliği 2.8 m, parsel uzunluğu 12 m ve parsel alanı ( 2.8 m x 12 m ) 33.6 m2 olmuştur. Bloklar arasında 2.0 m mesafe bırakılmıştır. Pamuk için muameleler aşağıda açıklandığı şekilde olmuştur; Nadas - Pamuk Fiğ - Pamuk Fiğ + Fosfor - Pamuk Yukarıdaki üç muamele şansa bağlı olarak dağıtılmıştır. Ayrıca fiğ ekimi yapıldığından, fiğ ile ilgili karakterlerin karşılaştırılmasında ise, iki muamele esas alınmış (fiğ - pamuk ile fiğ + fosfor - pamuk ) ve varyans analizleri buna göre yapılmıştır. Deneme alanı ekimden önce derin olarak pullukla sürülmüş, sonra rotatiller ile işlenmiş ve tapan çekilerek fiğ ekimine hazır hale getirilmiştir. Her blokta 2 parsele fiğ ekilmiş, bu parsellerden birine ekimden önce saf 8 kg / da P2O5 gelecek şekilde triple süper fosfat gübresi verilmiş, diğer parsellere verilmemiştir. Fiğ ekimi gübreli ve gübresiz parsellere, tavlı toprağa, 18 Kasım 1996 tarihinde Karaelçi fiğinden dekara 10 kg tohumluk gelecek şekilde, 20 cm sıra aralığı ve 3 cm derinliğe'de deneme mibzeri ile yapılmıştır. Fiğin çıkışından sonra, yabancı otla mücadele elle ve çapa ile yapılmıştır. Hasada kadar geçen süre içinde fiğ sulanmamıştır. Fiğin yeşil ot verimi için hasadı, % 50 çiçeklerime döneminde, ( 8 Mayıs 1997 ) kenar tesirleri atıldıktan sonra geriye kalan 1 1 m x 2.8 m = 30.8 m2 'lik alanda yapılmıştır. Fiğ hasadından sonra kültüvatör ve rotatiller ile toprak işlemesi yapılmış ve bütün parsellere 20-20-0 kompoze gübresinden dekara 40 kg atılmış, tapan50 çekilerek deneme alanı pamuk ekimine hazır hale getirilmiştir. Pamuk ekimi, 21 Mayıs 1997 tarihinde, pamuk ekim mibzeri ile dekara 5 kg tohum atılarak yapılmıştır. Tohumlar yaklaşık 4 cm derinliğinde ve 70 cm sıra arası mesafesinde ekilmiş, çıkıştan sonra sıra üzeri 20 cm olacak şekilde elle seyreltilmiştir. Ayrıca el ve traktör çapası yapılmıştır. Fiğ de fosfor uygulanan parsellerde, uygulanmayan parsellere göre daha fazla bitki boyu, sap uzunluğu, yaş ot ve kuru ot verimi ve ham protein oranı tespit edilmiş olup, toplam karbonhidrat oranı ve kuru madde oranları bakımından fark görülmemiştir. Fiğ sonrası ekilen pamuk da bitki boyu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı, koza sayısı koza kütlü pamuk ağırlığı, kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı ve 100 tohum ağırlığı özellikleri incelenmiştir. En yüksek bitki boyu, meyve dalı sayısı, koza sayısı, koza kütlü pamuk ağırlığı, kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı ve 100 tohum ağırlığı, fosforlu gübre + fiğ uygulanan parsellerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
51 7. SUMMARY This experiment was carried out during 1996 - 97 at Agricultural Research Institute of Kahramanmaraş used Karaelçi as maincrop with Erşan-92 cotton crop rotation. This experiment design was randomized complete block with four replication. Each plot size was 2.8 x 12 =33.6 m2 with in the blocks two meters distances. Treatments for cotton plant was as following; Fallow - Cotton Vetch - Cotton Vetch + P2O5 Fertilization - Cotton This above treatments was split as randomized. Addition to that due to sowing vetch according to which treatment two essential treatments were fertilizer and nonfertilizer and the variance analyses was used. The plots disced before sowing. Also the soil was treated with rotatiller to level the soil. 8 kg /da TSP ( Triple super phosfat ) was applied before sowing. One plot was treated TSP and the other was control ( no applied TSP ) Vetch seeds were planted into prepared soil on 18 November 1996 with sowing machine. 10 kg / da vetch seeds were used row space was 20 cm and sowing deep was 3 cm. After vetch emergence, lueed control was done by hand as well as with machine Vetch plots was rainfed, vetch grown for green herbage yield ( fresh cut yield) was harvested at 50 % anthesis ( 8 May. 1997 ) with plot size 30.8 m2. After harvesting vetch the soil was ploughed with rotatiller and cultivator and added 20-20-0 compose fertilizer as 40 kg / da and the soil practises was completed for sowing cotton seed. Cotton seed was sown by sowing machine with 5 kg / da. The sowing machine was adjusted to 70 cm. for each rowspace. After seedling emergency thinning was made by hand as 20 cm. between each cotton plants. As a result the plot of which treated with P2O5. There was increas of plant height, branch height, dry and fresh yield, protein content becaese of fertilijer. On the other hand, total carbohydrate and dry matter weight were not significant.52 Plant height, number at monopodial and sympodial branches, number of bolls per plant, seed cotton weight and seed cotton yield were investigested in cotton. The highest plant height, number of sympodial branches, number of bolls per plant, cotton seed weight per boll, cotton seed yield, ginning outturn and 100 seed weight except number of monopodial branches were obtained from vetch + P205 plots.